2012-01-23

Varškės pyragas su kokoso plutele


Reikėjo pyrago. Savo šventės proga. Nepersaldaus. Lengvo ir gaivaus. Be krūvos cukraus ir kitokių angliavandenių. Taip turi būti. Tiesiog. O jei dar su varške, tai skanumynas dideliausias. Pyrago pagrindui pasirinkau bemiltį variantą, nes mėgstu lankytis puslapiuose, kuriuose apstu vadinamųjų 'Primal' arba 'Paleo' receptų. Nesiplėsiu, kas tai yra, bet tai mityba paremta natūraliu maistu, natūraliais produktais, ką valgė pirmykštis žmogus: mėsa, riebalai, daržovės, riešutai, o vaisiai tokioje mityboje užima desertų vietą... Įdomi sistema, nesudėtinga, bet pasiūlanti įdomių variantų, kaip kad miltinę tešlą pyragui keisti kokosu (o jei dar kokosą mėgsti, tai iš vis flintastika!).


Už recepto idėją dėkinga esu Jurgitai. Tik originaliame recepte naudojamas vanilinis pudingas... oh. Aš panaudojau šokoladinį. Turiu pripažinti, man skanu, bet vis tiek originalą išmėginsiu anksčiau ar vėliau, nors nesu pyragų kepėja ar tų tradicinių saldumynų gerbėja.



Reikės:
adaptuota pagal Jurgitą
Pyrago pagrindui: 2 puodeliai kokoso drožlių
1 kiaušinis
bėriau 2 v.š cukraus
Pyrago įdarui: 0,5 kg varškės (naudojau 9 proc. Žemaitijos pieno varškę)
3 kiaušiniai
D.Oetker šokoladinio pudingo pakelis*
120 ml pieno
100 gr cukraus
1 v.š. alyvuogių aliejaus

* papildyta (2013 01 21). Vietoj pudingo miltelių tiktų geros kokybės kakavos milteliai, tada pieno pamažinti galite; nujaučiu, kad geros kokybės ištirpintas šokoladas būtų iš vis tobula.. 


1. Pyrago pagrindui skirtą kiaušinį ir cukrų ištrinti, kol cukrus ištirps.
2. Įmaišyti kokoso drožles, išsukti šaukštu, kol gerai susimaišys su kiaušiniu.
3. Apvalią kepimo formą (skersmuo apie 20 cm pas mane buvo) iškloti kepimo popieriumi, ant jo suberti kokoso masę ir pirštais paskirstyti po visą formą ir aplipdyti formos kraštus ir pagrindą, stengiantis, kad pagrindo storumas būtų visur apylygis.
4. Kepti įkaitintoje orkaitėje iki 180 laipsnių apie 20-30 min. vis stebint, kad nesudegtų (krašteliai greičiau apskrunda).



5. Kol kepa pagrindas pasiruošiam pyrago įdarą. Įdarui skirtus kiaušinius, cukrų ir aliejų išsukame šaukštu, kol cukrus ištiprs. Sudedame varškę.
6. Pudingo miltelius užpilame pienu ir gerai išmaišome.
7. Pudingo miltelius, išmaišytus su pienu, galiausiai įmaišome į varškės masę. Man masė gavosi tirštoka.
8. Įdarą supilame ant iškepusio pagrindo ir šauname atgal į orkaitę geram pusvalandžiui (priklauso nuo orkaitės kaitrumo). Kepiau tol, kol įkišus medinį pagaliuką jis liko sausas, be to ir viršus jau buvo apkepęs, t.y. pajudinus nedrebėjo.

Atvėsusį pyragą laikiau šaldytuve, ragavau kitą dieną. Gaivu skanu, tarsi minkšti ledai.. Nereikia įrankių net valgant, nes imi į rankas atpjautą trikampiuką ir kramsnoji.


Enjoy!

2012-01-21

Įdarytas kvapnusis moliūgas

Pietų metas. Daržovės pūpso lentynėlėj ir siūlos 'Pagamink kažką skanaus, įdomaus, nebandyto. Tik nedaryk sriubos, juk jau tas pats per tą patį'. Google visagalis. Suvedi 'butternut squash recipes' ir pasijungi skiltį 'vaizdai' - idėjų milijonai. Man ir tereikėjo tik idėjinės nuotraukos. Vsio! Žinau, ką gaminsiu. Konkretaus recepto neieškau, nes gaminti geriausia pagal turimas atsargas, nes dažniausiai nuėjęs į parduotuvę ingredientų 'pagal receptą', akys užmato akcijų atrakcijų...

Ši pietų versija buvo iš serijos 'Sveika, gardu, mmm...' ir buvo mėsiamėgio įvertinta n e k a s d i e n i š k a i - 'LABAI skanu'... :) Taigi, receptukas automatiškai įtraukiamas į 'MUST DO' dar ir dar, žinoma kas kartą pavarijuojant įdaro ingredientais.



O šį kartą 2 nemažoms porcijoms reikės:
1 kvapniojo moliūgo (angl. butternut squash) (puikiausiai galima naudoti neperaugusius lietuviškuosius apvaliuosius moliūgus)
pusė jaunos cukinijos (panaši į ilgavaisį agurką, tad tokios pusė)(smulkintos juostelėm, kubeliais ar kitom geometrinėm figūrom :))
svogūnas (smulkintas)
2 skiltelės česnako (smulkintos)
4 keptos vištos šlaunelės (kadangi tokią mėsytę turėjau po ranka; galima naudoti faršą-geriau neriebų, nes viskas varvės negražiai ir nebus skanu...)
prieskoniai: po žiupsnį cinamono, druskos, kario miltelių, paprikos miltelių; taip pat įbėriau tandoori prieskonių (į jų sudėtį įeina čili praprika, paprika, pankolis, cinamonas, kalendra, cukrus, čiobrelis ir garstyčios)
2 v.š. pomidorų padažo
džiūvėsėlių ir tarkuoto sūrio pabarstymui (nebūtinai)
malti riešutai ir razinos pabarstymui (nebūtinai)



1. Moliūgą gerai nuplauname (nes iškepusį moliūgą galima valgyt ir su žievele, nes ji labai skaniai apskrunda), perpjauname išilgai, išimame sėklytes ir išskobiame vidų palikdami apie pusė centimetro prie sienelių.
2. Į kepimo formą įpilame karšto vandens šiek tiek, įdedame moliūgo puseles pjūvio puse į viršų, apšlakstome trupučiu alyvuogių aliejaus ir kepame 180 laipsnių temperatūroj apie 35 min.
3. Kol kepa moliūgas, svogūną, česnaką pakepiname keptuvėje kol suminkštėja. Sudedame išskobtą moliūgo minkštimą, cukiniją, vištienos mėsytę, supilame pomidorų padažą, suberiame prieskonius ir leidžiame troškintis, kol neliks keptuvėje skysčių (atsiradusių nuo daržovių).
4. Į suminkštėjusį moliūgo 'rėmą' sudedame troškintas daržoves, pabarstome džiūvėsėliais su sūriu, ar maltais riešutais bei razinom, ir pašauname atgal į orkaitę 10-15 min, kol viršus apskrunda.
5. Traukiam ir skanaujam!


Skanaus!

2012-01-13

Kvapnusis vištienos karis

Visiems gaminantiems, mėgstantiems improvizuoti bei eksperimentuoti virtuvėje puikiausiai žinoma, kad lengviausias, daug laiko šokinėti aplink puodus nereikalaujantis pietų/ vakarienės gamybos būdas yra sumesti puodan daržovių, mėsytės ar pupelių ir abra kadabra paversti visa tai kvapniu troškiniu. Kvapnumas dažniausiai priklauso nuo naudojamų prieskonių.


Dabar labai populiaru gaminti įvairius troškinius, paskanintus kario prieskoniais. Tiesiog visa tai ir pavadinama-karis. Karis - bendras pavadinimas įvairiems Artimųjų Rytų patiekalams, į kurių sudėtį įeina ciberzolė, kalendra, kuminas bei dar įvairiausi prieskoniai pagal regioną (anot Wikipedia). Kas mėgsta ne tik tradicinius svogūną ir česnaką, bet gomurį pakutenti ir aštresniais pojūčiais, kario prieskonių mišinys puiki alternatyva.


Ruošiau vištienos karį. Naudoti galima vištų kulšelių, šlaunelių mėsą bei krūtinėlę. Nors manau vištienos faršo kukuliai, troškinti visame tame prieskonių baseine, bus nuostabaus skonio.

Šį sykį naudojau (4 didelės porcijos):
vištienos pamarinavimui: 2 v.š. kefyro/natūralaus jogurto/pasukų
2 v.š. česnako miltelių
1 a.š. paprikos miltelių ir 1 a.š. kario miltelių
troškiniui: 2 vištos krūtinėlės
1 svogūnas
4 česnako skiltelės
3-4 cm imbiero šaknies
2 v.š. kario miltelių
1 a.š. garam masala prieskonių mišinio (nebūtina)
1 a.š. maltos kalendros
1 a.š. malto kumino
1 a.š. aliejaus prieskonių pakepinimui
1 skardinė pomidorų
0,5 skardinės kokosų pieno* (1 skardinės buvo per daug, tad teko nusemti padažo, kad troškinys būtų tirštas)
druskos
~ 200 gr. šaldytų žirnelių,
7 morkos (tiksliau morkytės)

* neturint kokosų pieno, jį puikiausiai galima pasigaminti, jei spintelėje yra kokoso drožlių: 1 dalis kokoso drožlių ir 3 dalys karšto vandens. Mišinuką blenderiuojam, kol gaunasi kreminės konsistencijos masė. Kokoso dalelių lieka, bet jos skonio negadina, bet galima tiesiog perkošti. Likučių po perkošimo neišmeskite, sunaudosit į pusrytinę košę, jogurtą ar kokiam pyragui.


1. Vištienos filę supjausčiau kubeliais, apibėriau marinatui skirtais prieskoniais, ir užpyliau jogurto, gerai išmaišiau ir palikau marinuotis, kol viską susiruošiu (marinuot galima ir per naktį).
2. Svogūną, česnako skilteles, imbiero šaknį sublenderiavau iki vientisos masės.
3. :)) Su kočėlu grūdau kuminą ir kalendros grūdelius (jei turite maltų, šį punktą praleisti).
4. Keptuvėje įkaitinti aliejų, suberti kuminą, kalendrą, kario miltelius, garam masalą ir pakepinti, kol pasklis aromatas.
5. Į keptuvę sudėti svogūno-česnako-imbiero masę ir pakepinti apie 5 min.
6. Sudėti keptuvėn vištieną, supilti pomidorus bei kokosų pieną.
7. Sudėti daržoves, išmaišyti keptuvės turinį.
8. Troškinau apie 40 minučių. Morkos buvo traškios.
9. Patiekti su ryžiais, bulvių koše, o dar geriau mėgautis vien tik troškiniu.


Skanaus!

2012-01-11

Pikantiška vištiena su riešutų sviesto padažu


Kai turiu vištos krūtinėlės, stengiuosi ją paruošti kažkaip pikantiškiau, bet kartu ir nesudėtingai. Šį receptuką žinau iš Bodyrocker'ių puslapio, tik originalas siūlo naudoti krevetes...Na krevetės tegul lieka sau, aš jas keičiu vištiena. Vištos krūtinėlė tinka labiausiai dėl savo maistingumo ir naudingumo, bet skonio nesugadins vištų kulšelių mėsa. Gaminau ne kartą, gaminsiu dar tikrai ne kartą.



Naudojau:
1,5 vištos krūtinėlės
apie 6-8 skilteles šesnako (susmulkintos)
1 svogūnas (susmulkintas)
apie 8 cm imbiero šaknies (o kaip kitaip parašyt, jei ne centimetrais?)
3 v.š. žemės riešutų sviesto (hey! neišsigąskit, kad neturit tokio daikto. Pakepinam geras tris saujas žemės riešutų, pravėsusius trinam blenderiu, kol pasidaro aliejuotas riešutų sviestas- nededu papildomai jokio aliejaus; svarbu nepersvilinti riešutų, nes sviestas bus tamsus)
0,5 a.š. čili paprikos miltelių
1 a.š. medaus (nesvarbu ar skystas, ar susicukravęs)
apelsinas (nuluptas)
šviežių petražolių saujelė (o švieži krapai kaip tiktų mmmm...) arba baziliko lapelių (nuplautų ir susmulkintų peiliu)
druskos


1. Susmulkinam visą svogūną ir česnako skilteles. Daugiau nei pusę svogūno ir česnako pakepinam keptuvėje su trupučiu aliejaus, kol paruduoja ir suminkštėja.
2. Kai visus patiekalus skaninančios daržovės, t.y. svogūnas ir česnakas, apkepa, sudedame pjaustytą gabaliukais vištienos filę. Uždengiam dangčiu ir tegul troškinas ant silpnos ugnies. Vis pamaišom. Skysčio neturėtų trūkti, bet jei pradeda svilti, pilstelim šlakelį vandens.
3. Tuo tarpu darom padažą Į indą, kuriame įprastai 'blenderiuojam', sudedame likusį svogūną, česnaką, smulkintą imbiero šaknį, suberiame čili miltelius, sudedame riešutų sviestą, medų, išspaudžiame pusė apelsino sultis (aš dar įdėjau gabalytį apelsino žievelės). Suberiame smulkintus žalumynus, šiuo atveju petražoles.
4. Visus ingredientus 'sublenderiuojame' iki vientisos masės.
5. Gautą padažą pasūdome pagal sūrumo pomėgius.
6. Patikrinam, ar iškepus vištos krūtinėlė. Jei reikia, dar leidžiame pakepti. Išjungiame ugnį, kai krūtinėlė iškepa.
7. Ant krūtinėlės supilame/suverčiame padažiuką, sumaišome, uždengiame dangčių ir leidžiame 5 minutes skoniams susimaišyti.
8. Viskas! Dedam į lėkštę, kurioje puikuojasi garnyras pagal pomėgius (daugumai tikriausiai vištiena dera su ryžiais) ir kalnas daržovių (mano lėkštėje apvirtos morkos ir lapiniai kopūstai (angl. Spring greens), paskaninti druska bei petražolėm).

Nekasdieniškai skanu!


Su linkėjimais iš Škotijos!
Indrė

2012-01-04

Desertinis humusas

Tikriausiai daug kas yra ragavęs pikantiškojo rytietiško padažo/pavilgo/mirkalo, žodžiu skanumyno vardu humusas. Tai iš avinžirnių ir sezamų pastos tahini bei įvairių prieskonių daromas padažiukas, kuris valgomas užteptas su duona, mirkomos daržovės jame ar tiesiog vis varstant šaldytuvo dureles ir iš indelio kabinamas šaukšteliu.



Avinžirnius labai mėgstu, patinka jų riešutiškas skonis ir universalumas, nes galima iš jų gaminti tiek sūrius, tiek saldžius gardumynus. Nekart jau dariau saldų humusą (kažin ar jau tai galima vadinti humusu? neišdarkant autentiškumo? hmm), bet šį sykį pasidalinsiu paprastu kaip du kart du receptuku.

Beje, saldųjį humusą galima daryti su bet kokių riešutų sviestu (beje, ar žinojote, kad žemės riešutai nėra priskiriami riešutams? jie priskiriami ankštiniams augalams (angl. legume) kaip ir lęšiai) ir sezamų pasta, ar netgi Nutella... skonio reikalas ir nebijojimas eksperimentuoti.


Adaptavau The Wannabe Chef receptą (tų receptų begalės, bet tai mano peržvelgiama svetainė, tad toliau ir nesižvalgiau). Naudojau:
2 puodeliai virtų ir sumaltų avinžirnių (sublenderiuotų su trupučiu skysčio, kuriame virė avinžirniai)
125 gr. kešju anakardžių riešutų (pakepinau, ir sublenderiavau iki sviestinės konsistencijos - bemalant, pirmiau riešutai virsta milteliais, bet reikia malti toliau iki kol panašėja į sviestą)
3 v.š. cukraus (arba 2-3 v.š. tirpinto medaus)
keli lašiukai vanilės esencijos
truputis cinamono (nebūtinai)

Viską inde sumaišome ar tiesiog sublenderiuojam. Viskas! Šaukšteliu kabinam ir valgom! (Skaniausia kabinti pirštu... :))


Pasiūlymas: desertinis humusas yra puikus sveikas užkandis, praturtingas sveikaisiais riebalais, baltymais ir angliavandeniais. Kad nesuvalgyti viso kiekio išsyk, supjaustykite obuolį, morką, kriaušę griežinėliais, išdėliokite saulute lėkštėje, o į vidurį lėkštės įstatykite humuso indelį. Su vaisiaus skiltele kabinkite humusą ir užkandžiaukite.

Skanaus!

2012-01-03

Kakavos triufeliai Rūtai

Nesuklysi, jei liūdnam draugui ar artimui pasiūlysi dieviško skonio, turtingo šokoladu, paprastai tariant, saldainį. Triufeliai  - šokoladainiai, o ne saldainiai. Taip jie saldūs, bet gali būti ir sūrūs (mačiau plinta triufelių su (angl.) bacon manija. Gražiai įpakuoti triufeliai gali būti pačia nuostabiausia rankų darbo dovana tiek Kalėdoms, gimtadieniams, netgi vestuvių ir jubiliejų proga. Parduotuviniai triufeliai jau varo iš proto, kai pajunti šėlstantį šokolado tirpimą burnoje, kai liežuvis pajunta kartumą, susimaišiusį su saldumu... Jei parduotuvėse pardavinėjami triufeliai atima žadą, ką bekalbėt apie namuose gamintus, kai savo rankomis minkštą šokoladinę masę verti rutuliukais, apvolioji įvairiausiuose riešutuose, kakavoje ar spalvotuose cukriniuose pabarstukuose... Argi ne terapija gaminti tokius saldėsius? Dar didesnė terapija gaminat ragauti...


Šį kartą siūlau labai lengvai pagaminamus kakavinius triufelius. Kakavą būtina naudoti tą tamsiai kaštoninę, kurios riebumas 23 proc. (aš tokią perku Kauno urmo bazėse prieskonių skyreliuose), nes ji tikro šokolado skonio.



Reikės:
pagal PTITChef
0,5 puodelio (120 ml) nesaldintos kakavos miltelių
3 v.š. cukraus
150 gr. tepamo sūrelio be priedų (riebumą rinktis pagal pomėgius) (Philadelphia)
keli lašai migdolų esencijos
kokoso drožlių/smulintų riešutų/kakavos miltelių apvoliojimui
[kadangi tai puikus užkandis sportuojančiam žmogui, bėriau papildomai baltymų miltelių 2 kaušelius - skonio nei kiek nepakeičia, jei milteliai neutralūs!]

Visus ingredientus sumaišome (bandžiau mikseriu viską plaktelti dubenėly... kad apsitraukė virtuvė kakavos debesiu... pati likau visa suodina... vat bus man nenaudot aukšto indo...:))). Galiausiai viską suminkiau rankomis, nuo kurių be galo skanu nuvalgyti likučius... Mažu šaukšteliu kabinti masę ir formuoti rutuliukus, kuriuos apvolioti ar kokoso drožlėse, ar riešutuose, ir pan. Skanu valgyti iš karto, nors triufeliukai pominkščiai, bet galima įdėti į šaldytuvą, kur triufeliai sustings, ir bus patvaresni bei skonis taps dar labiau šokoladiškesnis.



Nenusikąskit pirštų! Skanaus! ;)