2012-07-30

Žemės riešutų užtepėlė aka pesto

Kurią dieną užmerkiau saulėgrąžas, kinvos sėklas ir žemės riešutus mirkti, brinkti, kad sudygtų (išskyrus riešutus). Daiginu... o riešutus sunaudojau užtepėlei - viens du ir užtepėlė paruošta.

Kodėl riešutus mirkyti reikia?
Pirmiausia, žemės riešutai nėra riešutai, tai ankštinis augalas. O ką darom su pupelėm, žirniais? Mirkom vandeny. Mirkyti reikia, kad lengviau mūsų skrandžiai galėtų virškinti riešutuose, ankštiniuose esančius fermentus slopinančias dalelytes (angl. enzyme inhibitors), be to, suaktyvėja riešutuose esantys vitaminai ir jų pasisavinimas tampa lengvesnis, bei mirkymo metu skaidosi šiose kultūrose esančios rūgštys (angl. phytic acid), kurios slopina virškinimą bei mineralų savinimąsi. Sudėtinga skamba? Tada paklausiu taip: pamenat vaikystėje sakydavo, neprisikirsk riešutų - sustos skrandis? Arba suvalgę/padauginę riešutų pajaučiat, kad apsunko skrandukas kažkol r griebiatės Mezymo? Manau prisimins bet kuris kažką panašaus iš savo patirties :)

Tiesiog pamėginkit pamerkti bet kokius riešutus kambario temperatūroje minimum 8 valandoms (taigi per naktį) ir paskui mėgaukitės, paskrudinkit dėl traškesio, berkite į košę - bus trašku tikrai. O su žemės riešutais, išmirkę juos, įsitikinsite, kad jie pupelių giminės - pajausit žirnių skonį :)

Siūlau receptą be papildomai pilamo aliejaus (nereikia tiesiog jo čia), paprastą, skanų ir vasariškai žalią. O, kai karščiai (girdėjau, Lietuvoje šuntat :)), nesinori šilto maisto ir vis ieškomės šaltų užkandžių... Užtepėlė vasaros dienai!



~1 puodelis mirkytų (per naktį ar ilgau) žemės riešutų, be luobelės (luobelė nusilupa išmirkius) (kitais matais: dvi saujelės :))
sauja šviežių petražolių
sauja švežių bazilikų lapelių
30 gr. parmezano sūrio, ar "Džiugo", ar kito kietojo, o gal netgi žaliavalgiško sūrio
truputis druskos, pipirų
pusės citrinos sulčių
galima dėti česnako miltelių ar skiltelę šviežio česnako


Visus ingredientus sudedame į gilesnį dubenį (ar nuo silkės ar jogurto likusį kibirėlį :)) ir 'sublenderiuojame' iki vientisos masės. Paragaujam, gal kažko įdedam papildomai... ir skanaujam :)



P.S. vietoj sviesto, ant duoniukų ar rupios ruginės duonos riekėlės, salotų suktinukuose... naudojam kaip tik išmanom :) 


Gaivių dienų ir svaigulingo paskutinio vasaros mėnesio! Pasigėrėkit kombainais laukuose! 

2012-07-28

Dryžiukas Zebrius arba pyragas prie kavos

Vaikystės skonis, kai mamukas kepdavo dvispalvį biskvitinį pyragą - dalis pyrago šviesu, dalis - kakavinė. Rinkdavaus tuos pyrago gabaliukus, kuriuose kakavinės spalvos būdavo daugiausiai, nes taip būdavo didesnė tikimybė perkąsti neišsimaišiusios kakavos kruopelytes. Kažkokia atrakcija būdavo :) Keista, bet už tai yra, ką prisiminti. Zebrinio pyrago idėjos tais laikais gal nebuvo? Ar nesugalvojo pasluoksniuoti taip tešlos. Labai paprastas reikalas, o pyragas dar paprastesnis, su prieskonių gaidele, sodrus ir drėgnas, lengvai gabaliukais pjaustomas, smeigiamas šakute, netrupantis, bet purus. Prie arbatos puodelio susibėgus su drauge, su mylimukais žiūrint Olimpiadą ir sergant už Lietuvos atstovus, šiltais vasaros vakarais (čia apie Lietuvą kalbu...) sėdint verandoje ir kojas mirkant šalto vandens dubenyje...



Dar geriau pyragas neapsunkina organizmo, nes be miltų ir be cukraus...



22 cm skersmens kepimo formai:

2 puodeliai virtų avinžirnių
2 gerai prinokę bananai
5 v.š. kokoso miltų (kokoso drožles sumalam kiek einasi su kavamale)
2-3 v.š. rūgpienio/kefyro/pasukų
1 morka, sutarkuota burokine tarka
1-2 v.š. riešutų sviesto (nebūtinai)
3 kiaušiniai
2-3 v.š. skysto medaus
2-3 a.š. kakavos miltelių
1 a.š. sodos
prieskonių: muskato, maltų gvazdikėlių, cinamono arba cinamonas ir vanilės esencijos lašų






O pyrago gamyba buvo tokia:
1. sudėjau visus ingredientus į dubenį (netgi morką, tik pasmulkintą į gabaliukus) (išskyrus kakavos miltelius), pajungiau 'blenderį' ir sumaliau viską iki tyrės konsistencijos tešlos. Viskas! Beveik...
2. Mažesnę dalį tešlos nupyliau į kitą indelį ir subėriau kakavos miltelius. Išmaišiau, kad kakava įsimaišytų į tešlą.
3. Apvalią kepimo formą išklojau kepimo popieriumi. Tada: dėjau 3-4 v.š. šviesios tešlos, paskirsčiau per visą kepimo formą, tuomet dėjau tiek pat kakavinės tešlos masės, atsargiai pasklaidžiau ją, kad nesusimaišytų su pirmuoju sluoksniu. Ant kakavinio 'blyno' dėjau vėl kelis šaukštus šviesiosios tešlos ir vėl sklaidžiau (sklaidyti reikia, nes tešla nėra visiškai skysta); eilė vėl buvo kakavinei masei ir taip, kol baigėsi tešla. Viršutinį sluoksnį galima 'paraižyti' peiliu, t.y. sumaišyti sluoksnius, papiešti gėlytes ar ornamentus :) 
Kaip žaisti su sluoksniais įdedu video (ne mano), bet video žaidžiama su skystesne tešla.
4. Kepti 170 laipsnių temperatūroje apie 35-45 minutes. Ar iškepė patikrinti mediniu pagaliuku: jį įsmeigus į pyrago storiausią vietą, ir ištraukus, pagaliukas turi būti švarus, t.y. neaplipęs tešla.
5. Skanauti galima iš karto, arba palikti visiškai atvėsti :)




P.S. avinžirnių nesijaučia (jų nei įvairių pupelių kepiniuose nesijaučia, jei visiškai atvėsinate pyragus, sausainius, leidžiate pastovėti parą, t.y. kitą dieną skanaujant pyragai būna dar skanesni), pyragas nesprangus, kaip kad pasitaiko su avinžirnių kepiniais; 
manau kokoso miltus atstoti gali tiesiog kokoso drožlės; galima pridėti mėgiamų riešutų, sėklų;
morka? ji suteiks pyragui drėgnumo, ir visiškai nesijaus... matysis šiek tiek... 
pyragas drėgnas, bet purus, nebirus, neapdžius per kelias dienas (jei tiek išbus nesuvalgytas)
prieskoniai suteikia jaukumo jausmą ir gerą kvapą :) 


Su meile Jums!


2012-07-27

Vištiena su vaisiais

Troškiniai yra labai lengvas bei paprastas patiekalas pagaminti. Šmaukšt viską į gilią keptuvę, šiek tiek pabarstom šio bei to, supjaustom taisyklingom formom daržoves, įlašinam velnio lašų, viską užskaninam meile. 
Šiek tiek pakeistas pirminis vištienos variantas, bet toks jaukus, naminis, bet neapsunkinantis pilvo bei viso pojūčių. Vištiena ir kmynai? Tobulas derinys... (na taip nebandžiau dar vištienos su levandom..)..


3 porcijoms
3-4 paukštienos krūtinėlių puselės, supjaustytos 'riekelėmis'
1 a.š. sviesto
2 jaunos cukinijos, supjaustytos griežinėliais
1/2 puodelio grietinėlės (naudojau liesą; riebios ir nereikia)
1 sunokęs mango
1 rūgštus obuolys
1/2 puodelio sultinio
1-2 v.š. kmynų
prieskonių: rūkytos paprikos milteliai, pipirai, druska
2 v.š. brendžio (labai tinka; suteikia gerą skonį padažui)


1. Svieste pakepinam paukštienos gabalėlius, kol apskrunda.
2. Supilame sultinį į keptuvę su vištiena ir užverdame. Paverdame, kol skysčio sumažėja.
3. Sudedame pjaustytą obuolį bei mango, cukinijos skridinėlius, supilame grietinėlę, brendį ir patroškiname apie 10 minučių.
4. Papipiriname, suberiame kmynus ir troškiname, kol cukinijos suminkštės bei liks nebedaug skysčio.
5. Išjungiame. Patiekiame su ryžiu garnyru ar be nieko, nes ir taip skanu :)


Skanių lengvų pietų!


P.S. likučius labai patogu susidėti į dėžutę ir neštis į darbą... Deja, likučių retai būna...

2012-07-24

Vaisių pudingas, turėjęs būti pyragu

Viso šito skanumyno, kurio neliko per 12 valandų, atsiradimo istorija juokinga. Taip ir būna, kai daug kalbi, daug pasakojies, žinai gerą receptą, nori juo pasidalinti.. ir pamiršti tik vieną ingredientą parašyti. Kitam žmogeliui tiek tereikia: pamatyti receptą, kurio sudedamosios dalys yra tos, kurios veža, kurios skanios jau net nesudėtos į receptą, taigi lekiam į parduotuvę rūgščių obuolių, pareinam, lupam tarkuojam, viską maišom, na taip kažkas keisto, bet ne ne neeksperimentuojam, ir naudojam originalų receptą, tik pakeičiam riešutus pagal spintelių turinį bei džiovintus vaisius, ir šaunam kepti.. eh ir ką žinau kam tie kepimo milteliai, jei nėra toj masėj, ką jie turėtų kelti... Na bet recepto davėja sakė, vadinas žino. Kai pyrago beveik neliko, paaiškėjo visa tiesa - puskilio miltų reikėjo! Kikenau susirietus - sakau, kad kažkas keisto, kas kad labai skanaus, vis tik keista ta masė buvo, kas kad ir sutvirtėjo kitą diena ir buvo skanuuu be galo :) 
Taigi siūlau savąjį variantą, kuris labai skanus, valgomas be sąžinės graužaties (angl. guilt-free), maistingas, sultingas, vitaminingas, o jei valgysit dar šiltą visai tiks naminių ledų rutuliukas - rūgštesnių... 


22 cm apvaliai kepimo formai pudingo:

1 kg rūgščių obuolių, sutarkuotų burokine tarka (tarkavau dyyydelius 4 vnt)
įvairių riešutų (naudojau: žemės, anakardžius, graikiškus, lazdyno - bendras kiekis 1 puodelis), pasmulkintų
įvairių džiovintų vaisių (naudojau: razinų mišinys, keli abrikosai bei kelios slyvos), užpiltų karštu vandeniu ir mirkomų, kol tarkuosite obuolius; pasmulkintų
dėl saldumo: 2-4 v.š. medaus; ar natūralaus Stevia saldiklio; ar nerafinuoto rudojo cukraus (pagal skonį)
prieskoniai: truputis kvapiųjų pipirų, maltų gvazdikėlių, cinamono


1. Visus ingredientus tiesiog sumaišome dideliame dubenyje.
2. Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi, įjungiame orkaitę, nustatome 180 laipsnių temperatūrą.
3. Sukrečiame dubenio turinį į kepimo formą, šaukštu suspaudžiame viską, kad būtų tolygu ir dedame kepti minimum 50 minučių. Kepiau apie 1 val, kai nebedrebėjo paviršius ir jis apskrudo.
4. Ištraukus iš orkaitės pudingą galima kabinti tiesiog šaukšteliu ir taip gardžiuotis, arba laukti, kol visiškai atvės ir tada pjauti.

P.S. - saldinau trupučiu Stevia saldikliu dėl jame esančios vanilės esencijos, saldumo visiškai man pakako nuo džiovintų vaisių. Saldu labai buvo.
- recepto autorė pamiršo 500 gramų miltų įrašyti (kvietiniai; kvietiniai pilno grūdo; speltos), tad naudojant miltus reikia ir kepimo miltelių (2-3 a.š.), tada bus veganiškas obuolių pyragas-duonelė. Taip taip be kiaušinių ir kitų priedų.. lengvai virškinama, pasisavinama bei labai desertiška :)
- kepsiu dar kartą ir dar, dėsiu riešutų miltus arba avižinius dribsnius.
- puikus variantas būtų, jei darytume pyrago pagrindą iš avižinių dribsnių, medaus bei trupučio sviesto, o visas pudingas būtų pyrago užpilas. Dalį dribsnių galima pamalti iki miltų, dalies nemalti, užpilti skystu medumi bei lydytu sviestu/kokosų sviestų, išmaišyti, berti į būsimą pyrago formą, suformuoti pagrindą prispaudžiant dribsnius prie formos dugno, ir šiek tiek apkepti orkaitėje, kol pakvips ir paruduos. Tada jau dėti obuolių masę ir kepti pagal kaip nurodyta. Dar variantas: avižinius dribsnius apkepinti su medumi ir sviestu keptuvėje, kol pakvips ir paruduos, tada berti į kepimo formą, ir dėti obuolių masę.
- vaisių, riešutų ir lengvų desertų ir užkandžių mėgėjams tikrai patiks... paragavus sunku sustoti!

P.S.2. Ačiū, Given! ;)

Einu pabaigt paskutinį kąsnį.. kas kad 23 val... juk guilt-free ;) 

2012-07-21

Sveikas užkandis - svogūnų žiedai


Itin paprastas ir skanus užkandis šeštadieniui. Ypač populiarus turėtų būti šiltais (vėsiais?) vasaros vakarais prie alaus (kas vartoja..), ar tiesiog šiaip norint kažko pikantiško... Nepagalvotumėt, kad valgot svogūnus.. Manau daugelis yra valgęs svogūnų žiedus, bet mirkytus tešloje, virtus/keptus aliejuje. 
Siūlau žymiai sveikesnį variantą, kuriuo nenusivils net vyriška giminė..


Reikės:
2 didelių svogūnų, supjaustytų žiedais
1 puodelis pasukų/kefyro/riešutų pieno
prieskonių: Provanso žolelių prieskonių; rūkytos paprikos miltelių, ciberžolės miltelių, česnako miltelių, druskos, pipirų
1 puodelis maltų riešutų (naudojau maltus iki miltų žemės riešutus; tinka visokių riešutų miltai; tinka džiūvėsėliai, sėlėnos)


Svogūnų žiedus pamerkiam į pasukas/kefyrą/etc. porai valandų.
Riešutų miltus sumaišom su norimais prieskoniais.
Imam svogūno žiedą iš pasukų ir merkiam į riešutų mišinį, apvoliojam gerai, kad apliptų tiek žiedelio išorė, tiek vidus. Pasukų, kuriose mirko svogūnai, neišpilkite. Jos tinka padažui svogūnų žiedeliams, arba kitam patiekalui.
Dedame žiedelius ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos.
Kepame 180 laipsnių temperatūroje apie 20 minučių, kol gražiai apskrunda. Patiekiam iš karto.



Skanaus!


2012-07-15

Kakavinis pyragas - Kokosinis juodukas

Be miltų. Be cukraus. Originaliame recepte jis pavadintas buvo užkandžiavimo pyragu. Sodrus, drėgnas, purus, saldus, o kvapnus... Labai kakavinis (gal netgi šokoladinis), su kartėlio kruopelyte, persmelkta natūraliu saldumu. Dvigubinau porciją ir nenusivyliau, nes užteks ilgam (seriously?). Na tik man atitrūko viršutinė pyrago kepurėlė.. Net nežinau, kodėl taip nutiko: per aukšta temperatūra? hmm kepiau netgi žemesnėje nei rekomenduojama. Skonio negadina tokie dalykai, o pyragas ir ne pardavimui :)
Tai Paleo mitybos principu paremtas receptas - be grūdinių kultūrų (šiuo atveju miltų), be nenatūralių saldiklių ir produktų, o su ingredientais, kuriuos sukūrė gamta (taip žmogus truputį įsikišo vis tiek).




22 cm skersmens formai sunaudojau: 
pagal Paleospirit

saujelė džiovintų datulių, pamirkytų vandeny, kol suminkštės
2 pernokę bananai (kai ant žievelės atsiranda taškučiai)
4 kiaušiniai (naudojau 3 kiaušinius ir 2 baltymus, nes turėjau likusius)
1/4 - 1/2 puodelio (puodelis 235 ml) kokosų sviesto, ištipinto
2/3 puodelio kokosų miltų (kokoso drožlės maltos kavamale)
1/2 puodelio nesaldžios kakavos miltelių
1 a.š. kepimo sodos (gesinti nereikia)
truputis druskos
1/2 puodelio stiprios kavos koncentrato (2 a.š. tirpios kavos užpyliau karštu vandeniu)
keli lašiukai vanilės esencijos





1. Datules dedame į virtuvinį kombainą ar indą, kuriame 'blenderiuojate' ir sumalam iki tyrelės konsistencijos.
2. Sudedame pasmulkintus bananus ir sumalama kartu su datulėmis.
3. Datulių-bananų pastą sumaišome su kiaušiniais, vanile, kokoso aliejumi ir kavos tirpalu. Sumaišom.
4. Sausus ingredientus: kokosų miltus, sodą, druską bei kakavos miltelius sumaišom atskirame inde. 
5. Sudedame sausus ingredientus į skystąją masę ir gerai išmaišome. 
6. Kepiau atsegamoje kepimo formoje, tad jos dugną buvau išklojusi kepimo popieriumi. Tešlą sukrečiame į formą ir dedame į įkaitintą iki 175 laipsnių orkaitę. 
7. Kepame apie 40-55 min. patikrindami mediniu pagaliuku - ištraukus jis turi likti sausas.
8. Atvėsiname pravertoje orkaitėje. Geriausia skanauti kitą dieną visiškai atvėsusį..



P.S. 
- apie kokoso miltus esu minėjus šiek tiek anksčiau. Labai patinkantis dalykas bei pakankamai universalus kepiniuose, netgi tinkantis apvolioti paukštienos kepsniukus juose (kaip ir kokoso drožlėse).
- ragaujant pyragą dar šiltą ar tą dieną keptą, jaučiasi šiek tiek bananų skonis, kuris išnyksta visiškai dieną po kepimo- tada tik išryškėja kavos, kakavos skoniai... stipru! 
- pyragas nesudžiūsta, lieka drėgnu biskvitu ir kelios dienos po kepimo; pyragas nebirus, puikiai pjaustosi, galėtų būti netgi torto biskvitu; galima kepti keksiukus (sutrumpės kepimo laikas)

Netgi šiek tiek prabangus skonis, gal dėl tooo šokoladiškumo, puikus užkandis prie kavos... Paragaukit, patiks!

2012-07-12

Vištiena prancūziškai

Šį receptą nusižiūrėjau. Pamačius ir perskaičius pasakiau, kad tai receptas man: sveikas, gardus, su produktais, kurių beveik visada namie yra (obuolių? - o taip! mėsiška kažkas - taip!, 'šnapso'? - na...taip. ..:). Kai ką, tiesa, reikėjo nusipirkti - fabrikuose augintų grybų :) Žinojau, kad bus skanu, nes visi troškinukai su vištiena visada pavyksta vis kitokio skonio, įdomūs, sultingi ir...


Gaminau kaip nurodyta buvo recepto šaltinyje (mano guru, per kurį pamilau virtuvę, kurį vis skaitydavau, alpėdavau ir laukdavau naujų įrašų), apart, kad pasmulkinau apkeptą vištieną. Puikūs pietūs ar vakarienė, skanus produktų derinys ir viliojantis kvapas. 


2-3 porcijoms:

3 paukštienos krūtinėlės (vištienos, kalakutienos; beje, originaliame recepte sakoma, kad kiauliena ir tinka! o kam čia netikt..) (naudojau vištienos), be odos ir kaulų
1 obuolys, supjaustytas kubeliais (odelės nelupau)
1 svogūnas, susmulkintas
pievagrybių (kuo daugiau tuo skaniau; sunaudojau apie 10 didelių), supjaustytų riekėlėmis
sauja miltų (naudojau avinžirnių miltus)
druska, pipirai
1/2 puodelio sultinio
1/2 puodelio grietinėlės (naudojau liesą)
2 v.š. brendžio
1 v.š. sviesto (nedidukas gabaliukas) 



1. Gabaliuką sviesto dėjau į įkaitintą gilesnę keptuvę, kad ištirptų. Vištos krūtinėles apvoliojau miltuose ir sudėjau į keptuvę kepti. Sumažinkit ugnį, kad nekeptų per greitai. Ant vidutinės ugnies kepiau iš abiejų pusių, kol gražiai apskrudo. Tada supjausčiau krūtinėles riekelėmis. Galima ir nepjaustyti.
2. Į keptuvę sudėjau smulkintą svogūną, pjaustytą obuolį bei pievagrybius. Patroškinau kartu su vištiena. Iš grybų pradeda bėgti vanduo.
3. Užpyliau viską sultiniu ir leidau pasitroškinti. Skysčio atsirado keptuvėje dar daugiau. Tegul troškinasi. Papipirinau ir padruskinau viską pagal savo skonį. Troškinam toliau - viso apie 10 minučių. Skysčio keptuvėje buvo daugoka (nuo grybų, obuolio), tad nupyliau skystimą, palikdama nedaug.
4. Supyliau į keptuvę brendį, išmaišiau viską. Patroškinam porą minučių, tada supilam grietinėlę ir troškinam, kol viskas tiesiog sutirštės, t.y. nugaruos skysčiai ir beliks visas troškinys gražiai padengtas padažu. Nukeliam nuo ugnies/kaitlentės.
5. Skanaukite su šviežiomis salotomis. 

Skanaus!

2012-07-10

Nekeptas šokoladinis brownie


Pastaruoju metu pas mane apstu RAW saldėsių, gardumynų, nekeptų batonėlių, sausainių.. o kiek dar išmėginti noris ir noris, o kolekcija vis plečias.. Ne, ne todėl, kad mityba mano RAW, bet todėl, kad mėgstu riešutus, sėklytes, kakavą, tuo pačiu ir pamačiau, kokie nerealūs skoniai gali būti iš natūralių produktų juos sumaišius į krūvą.. Tikrai. Be to, tai sveika, naudinga, tokiuose saldėsiuose išlieka visi produktuose esantys vitaminai, mineralai, nėra suirusių 'vitaminų kūnelių' a.k.a. molekulių. Dar patinka, kad vasarą tokie desertai pats tas, nes dažnai jie dedami į šaldymo kamerą ar šaldytuvą, ir valgomi šalti. Niam!



Šiam šokoladiniam pyragiukui tempiaus graikiškų riešutų maišioką iš Lietuvos, man ten jie pigiau, nei šia pirktis po kelis gramus supakuotus, ir tada tik uostyti tokius desertus reikėtų dėl jų savikainos. Ilgai negaišinu, ir prie recepto...



Reikės (formai 12x16 cm arba kitokiai, priklausomai, kokio storumo pyrago noris: mano buvo apie 1 cm storio):
pagal New Roots

1 puodelis graikiškų riešutų
1 puodelis datulių be kauliukų, mirkytų vandeny, kol suminkštės
1/2 puodelio kakavos miltelių (geriau tamsios 20-22 proc. riebumo, bet tiks ir paprasta; visiškai RAW gaminant, reiktų naudoti RAW kakavą)
1/2 puodelio migdolų, žemės riešutų ar kt.
truputukas druskos


Jei naudosite migdolus ar kitokius riešutus, suberkite juos į kokteilinę/virtuvinį kombainą ar indą, kuriame blenderiuojate, ir pasmulkinam riešutus iki gabaliukų. Smulkinau peiliu, tiesiog juos pjaustydama.
Dedame graikiškus riešutus, kakavą į virtuvinį kombainą, ar į indą, kuriame blenderiuojame, ir sumalame riešutus iki miltelių pavidalo ar šiek tiek stambiau. Sudedame mirkytas datules, suberiame kakavos miltelius bei druską, ir dar kartą sublenderiuojam/sumalam iki tirštos šokoladinės masės.
Dedame visą kakavinę masę į naudojamą formą ar plastikinį kokį indelį, ir šaukštu/šakute/pirštais suspaudžiame dailiai, kad būtų visur vienodo storumo kakavinės masės sluoksnis.Dedame į šaldymo kamerą kelioms valandoms. Į ledo gabalą nesustings, tad galima skanauti tiesiai išimtą iš kameros.


Tamsoje nevalgykit, nusikąsit pirštus.. 



P.S. tikrai tikrai gaminsiu dar ir dar... gal su tirštu nekepintų migdolų sviestu pavyktų? Mėginsim... kokoso drožlės puikiai taip pat įsipaišytų į draugiją kakavai ir datulėms.. Jei formuotumėt graikiško dydžio rutuliukus, turėsit puikius sausainukus, beliks juos tik sudėti į gražius popierėlius..


2012-07-08

Duonelė-keksas su cukinija, obuoliu ir morkom

Dar viena duonelė - pyragas - keksas, keptas gerokai prieš atostogas, jau net ir trupinių nerasčiau niekur nukritusių. Lengvas, drėgnas, super sveikas, skanus ir dvisluoksnis. Riekelė pusryčiams su kakavos kvapu ir poskoniu puikiai ir jaukiai nuteikdavo dienos pradžiai. Žaviausia dalis dienos, kai galiu kažką kurti lėkštėj, puoduose, orkaitėje... kasuos ne po pernykščiais lapais, bet po receptų idėjomis, paprastais, nesudėtingais, sveikais, naudingais receptais, idėjomis, nekantrumu ir entuziazmu mėginti mėginti mėginti, o aplink nėra tiek tų, kurie valgytų valgytų valgytų. Šypt :)
Dedu vis receptų, ką išmėginu, ką iškepu... Patikėkit, nesu abžora, nemintu vien tik tuo, kas blog'e :) Juokingiausia, kad daugumą blog'o įrašų yra mano pačios ir suvalgyta, kitų tik paragauta - na, ne visiems patinka sveiki nepersaldūs dalykai, kai kam per daug rizikos 'rasti raziną' kepiny (nuo tų laikų, kai raziną salotose rado Mr.P. valgo tik tai, kas ryškiai aišku.. :))



Dažniausiai užkandžiams į darbą ar po darbo prakepu keksiukų ar duonelių visokių, nes tai paprasta - atrieki ir jau porcija. Taip taip, saikas yra mano draugas, mėgstu klausyti savo organizmo, ir vis tik iš dalies jį jau pažįstu. To linkiu visiems.
Siūlau tikrai maistingą ir sveiką keksą (nes kekso formoje keptą, bet tiks ir keksiukų formelės ;)), ypač patiks tiems, kam daržovės kepiniuose nėra nonsense. Neišsigąskit ilgo ingredientų sąrašo, jis ne toks ir baisus ir daug reikalaujantis.


Įprastos formos kekso formai reikės:
1 puodelis (235 ml) miltų (pasirinktinai: speltos, viso grūdo kvietiniai (angl. whole wheat), riešutų miltai)(naudojau riešutų miltus, su jais pyragas drėgnesnis)
1 obuolys, sutarkuotas burokine tarka
1/2 puodelio morkų, tarkuotų burokine tarka
1/2 puodelio cukinijų, tarkuotų burokine tarka
saldinimui: medaus porą šaukštelių, cukrus (nerafinuotas rudasis, kokosų, ar pan.), natūralūs saldikliai kaip Stevia (pagal skonį)
1 a.š. cinamono
truputis druskos
bėriau saujelę žemės riešutų, saujelę saulėgrąžų branduolių
1 a.š. nesaldžios kakavos miltelių
1 a.š. kepimo sodos
1/2 puodelio (120 ml) pasukų/kefyro/rūgpienio/natūralaus jogurto
2 kiaušiniai
naudojant įprastus miltus, reikėtų įpilti 1/4 puodelio (60 ml) arba mažiau neutralaus skonio aliejaus, bet manau tai nėra būtina, nes sudėtyje pakankamai pyragui drėgnumą suteikiančių ingredientų



1. Sumaišome pasirinktus miltus, kepimo sodą, cinamoną, druską, jūsų pasirinktą saldiklį/cukrų dideliame inde.
2. Į miltų masę sudedame tarkuotą obuolį, morką, cukiniją, naudojamus riešutus/sėklas. Išmaišome, kad gražiai viskas pasidengtų sausais ingredientais.
3. Atskirame indelyje išplakame kiaušinius, aliejų (jei naudojam), pasukas/kefyrą/jogurtą.
4. Kiaušinių plakinį supilame į miltų ir tarkuotų gėrybių indą. Išmaišome.
5. Į kepimo formą (naudoju silikoninę - patogiausia!) pilame pusę tešlos, palyginam paviršių. Į likusią tešlos dalį suberiame kakavos miltelius. Išmaišome, kad kakava gerai pasiskirstytų tešloje ir neliktų jos gumulėlių.
6. Atsargiai supilame kakavinę pyrago masę ant jau supiltos šviesiosios tešlos dalies.
7. Orkaitę įkaitinam iki 180 laipsnių temperatūros, dedame kepimo formą į orkaitę ir paliekame kepti 40-50 minučių (ekonomiška būtų kepti orkaitėje dar kažką, o ne vien tik keksą;)). Patikriname mediniu pagaliuku, ar iškepė, - ištraukus iš pyrago pagaliukas turi būti sausas. Paliekame atvėsti orkaitėje 10 minučių, po to atvėsiname išėmę iš jos galutinai, arba valgome dar šiltą.



P.S. skaniai valgiau keletą dienų priešpiečiams. Skanu būtų paskrudinti sausoje keptuvėje arba skrudintuve, ar orkaitėje po griliumi, valgyti apšlaksčius medumi, kokosų sviestu, pabarsčius šokolado drožlėmis... Duonelė ne per saldi, tad visai puikiai tiktų naminė obuolienė ar rūgštus serbentų džemas.  

Skanių akimirkų!

2012-07-07

Morkų ir obuolių kepsniukai


Sėdžiu patamsyje, nors Lietuvos laiku 9 valandą vakaro dar lauke būtų šviesu ir gražu bei šilta. Taip taip atostogos baigės. Trumpos atostogos tvankioje Lietuvoje. Buvo šilta, naktimis sunkiai miegojos, trūko gaivaus oro, bet buvo toookia atgaiva sielai, taippp gera pabūt kitoje aplinkoje- savoje, kurioje užaugau; kaime, kur žolė žaliausia, kur braškės pačios skaniausios tiesiai iš lysvės, kur salotų lapai labiausiai garbanoti,  kur noksta juodieji serbentai... Tvankuma buvo gėris, nors tuo metu ir keikiamas, lyginant su škotiška vasara, kai oro temperatūra siekia 13 laipsnių pagal Celsijų, kas dieną liurla lietus, ir tiesiog nori nenori rudeniškas jausmas apima.. Bet nėra blogo oro, o tik blogi rūbai, tiesa? ;)

Pasidalinsiu šiandienos lengvų pietų receptuku. Laukdama skrydžio į Lietuvą, oro uoste spragsėjau mobiliojo telefono mygtukus naršydama Facebook. Susierzinau, nes IRRI įkėlusi buvo skanumynų receptukų... Iš karto įtraukiau į 'seilėtekio' sąrašiuką šiuos kepsnelius ir norėjau jau Lietuvoje juos išbandyti, bet... visko nesuspėsi per kelių dienų atostogas... Be to, orkaitė tikrai ne tas draugas, kurį labai dažnai norėtum jungti per karščius.


Kepsniukai super paprasti, nereikalaujantys įmantrybių, o tik (12-ai nemažų kotleto dydžio kepsniukų):

2 obuoliai, nulupti ir sutarkuoti burokine tarka
4 morkos, nuluptos ir sutarkuotos burokine tarka
1 svogūnas, smulkiai susmulkintas, arba sumaltas/'sublenderiuotas'
2 kiaušiniai
1,5 puodelio kviečių sėlenų arba džiūvėsėlių (siūlau juodos duonos džiūvėsėlius, o ne 'baltos bulkos')
truputis druskos, pipirų, rūkytos paprikos miltelių, malto muskato riešuto
šaukštelis džiovintų arba šviežių krapų, džiovintų arba šviežių petražolių bei baziliko lapelių



Visus ingredientus sudedame į didelį dubenį ir švariomis rankomis sumaišome, kol visi produktai susimaišo. Paliekame 10-15-ai minučių, kad kviečių sėlenos išbrinktų.
Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi bei pajungiame orkaitę, kad įkaistų iki 180 laipsnių temperatūros. Iš produktų masės formuojame rankomis norimo dydžio kepsniukus. Dedame ant kepimo formos. Dedame į orkaitę ir kepame apie 20-30 minučių priklausomai, kokio didumo kepsnelius formavote.


Valgykit iš karto, su sūriu, šviežių daržovių salotomis, keptomis orkaitėje saldžiomis bulvėmis (supjausčiau šiaudeliais, apšlaksčiau aliejumi ir apibarsčiau česnako milteliais bei druska; kepiau kartu su kepsneliais), jogurtiniu padažu ar užpilu, kurį mėgstate.
Kepsniukai skanūs atšalę, tad puikiai tiks sukramtymui, kai aplankote virtuvę su mintimi 'ką čia suvalgius' ir negrauš sąžinė :)




P.S. obuoliai kepsniukams suteikia drėgnumo ir pikantiškumo, o iš tiesų, obuolių net nepajausite, nes 'mėsiškumo' kepsneliams suteikia svogūnas. 

Skaniai ir paprastai!