2011-12-29

Kale traškučiai

Pavadinimas keistas, ar ne? Toks jau tas pavadinimas. Tariasi [keil]. Lietuviško atitikmens neieškojau, nes tikriausiai tokio ir nėra. Tai lapinių kopūstų rūšis - tiesiog garbanotoji kale.



Užsienio blog'ų pasauly kale traškučiai atsiradę prieš porą metų, jei ne anksčiau. Lietuvoje apie juos mažai žinoma tikriausiai dėl to, kad nusipirkti šio žalumyno nėra kur. Bet jei yra galimybė nusipirkti, pasisėti ir auginti darže, tai manau tikrai verta. Kale laikoma vienu iš 'super maistų' (angl. superfoods), kurie yra be galo naudingi organizmui dėl juose esančių fito-maistinių medžiagų ir pan. (fito-maistinės medžiagos - tai augalinės kilmės maistinės medžiagos, moksliškai įrodytos, kad yra reikalingos žmogaus organizmui). Na, o kale turi daug kalcio, kaip ir dauguma žalėsių, beta karotino, vitaminų C, K, be to, pasižymi antivėžinėmis savybėmis (tikriausiai tonom reiktų valgyt..).


Kale traškučiai, aka. čipsai, labai primena bulvių traškučius (priklauso nuo kokius prieskonius naudosit) bei labai greit užpildo skrandį ir panaikina alkio jausmą, nors pats čipsiukas yra plonyyyytis ir trapus.



Sunaudojau 200 gr. smulkintos kale (šiaip reiktų nuskabyti žaliąsias dalis nuo stiebų, lyg burokėlių lapus skabytume nuo stiebų)
šlakelis alyvuogių aliejaus
prieskonių vištienai ir kiaulienai (kepiau dvi porcijas skirtingų skonių)

Orkaitę įkaitinti iki 150 laipsnių, kale nuplauti ir gerai gerai nusausinti. Apšlakstyti aliejumi, apibarstyti prieskoniais ir plonu sluoksniu (mano orkaitė maža, tad gavosi storokas sluoksnis žalumynų ir teko vartyti) paskleidžiam kale ir pašaunam į orkaitę 15-20 min. arba tiesiog stebim situaciją, ir traukiam lauk, kai pradeda lapelių pakraščiukai ruduot. Ištraukus kepimo skardą ir ją pakračius, turi girdėtis čipsų šiugždėjimas - reiškia iškepę. Beje, įgavę drėgmės čipsiukai praranda traškumą, tad nedelsti skanauti.


P.S. yra įvairių variacijų su šiais čipsais: paprieskoniavus kale, apibarstyti parmezano sūriu ir tada kepti; prieskoniai priklauso vėlgi nuo skonio receptorių: vieni beria čili dribsnius ar miltelius, kiti rūkytą papriką, pipirus, ir pan.
P.S.S. šaltinių yra n... mano mėgstami: Smitten Kitchen, Kalyn's Kitchen, NY Times...
Skanaus eksperimentuojant!

2011-12-28

Krabų lazdelių užkandis

Labai skanu, graži stalo puošmena bei nesunkiai pagaminamas užkandis, kuris neapsunkina organizmo. Rekomenduoju pagaminus, palaikyti šaldytuve apie porą valandų, kad susimaišytų skoniai.


Lėkštei rutuliukų pagaminti sunaudojau:

apie 60 krabų lazdelių (atrodo daug, bet tikrai nebus per daug)
150 gr. tepamo sūrelio
3-4 v.š. angliškųjų garstyčių
2-3 skiltelės česnako
3-4 kiaušiniai (naudojau: 2 visus kiaušinius, o kitus 2 tik baltymus)
druskos, pipirų pagal skonį
1 a.š. krienų (nebūtinai)
žalumynų pagal pomėgius (dėjau saują šviežių krapų ir petražolių)


Krabų lazdeles ir kiaušinius sutarkavau burokine tarka. Likusius ingredientus sumaišiau su 'tarkiais' ir gerai išmaišiau su šaukštu. Česnaką smulkiai supjaustyti, o dar geriau sutrinti. Jei masė atrodytų per minkšta/skysta, galima įtarkuoti daugiau krabų lazdelių ar kiaušinių.  Pakabinus masės su šaukštu, delnais voliojau rutuliukus ir dėjau į lėkštę (galima dėti į keksiukams skirtus garbanotuosius popierėlius- bus pikantiški triufeliai). Rutuliukus dėti į šaldytuvą.


P.S. rutuliukus skanu būtų pavolioti apskrudintose sezamo sėklose, arba smulkintuose riešutuose.
tepamą sūrelį ir garstyčias galima keisti majonezu; arba vietoje majonezo naudoti natūralų jogurtą ir garstyčias- skonis kaip tikrų tikriausio majonezo, o ir žymiai sveikiau bei be visokių E.

Enjoy!

2011-12-23

Naminis kreminis likeris

Ilgai spintelėje stovėjo niekieno negeriamas puspilnis brendžio butelaitis. Nesu gėrėja mėgėja, man net nepatinka stiprūs, saldūs gėrimai, bet paragaut, užuost yra skanu. Artėjančios Kalėdos puiki proga sunaudoti gėrimų likučius, kad nebeužimtų vietos spintelėje, bei nustebinti naminiu likeriu Kai Ką, kas labai mėgsta skanauti parduotuvinį Bailey's. Pasirinkusi idėjų, sumaičiusi porą ingredientų, ir suplakus keliais mostais, šaldytuve turiu didelį butelį gėrimo, kuris jaukiai ir saldžiai padeda laukti šv. Kalėdų dvasios apsilankymo (sniego nebuvimas, Kalėdine dvasia nekvepia vis tik).

Naudojau:
adaptuota pagal BBC Good Food

250 ml brendžio
284 ml greitinėlės (eh tie britiški tūriai) (neriebios; angl. single cream)
1 indelis kondensuotos karamelės (Rududu)
2 a.š. vanilės ekstrakto
2 a.š. tirpios kavos, ištirpintos 1 v.š. karšto vandens
180 ml. Bailey's kreminio likerio (arba kokio kitokio)(nebūtina; naudojau, nes labai jautėsi brendžio skonis)



Karamelę pašildyti, kol suskystės ir neliks gumulėlių. Nukėlus nuo ugnies, supilti grietinėlę, kavą, vanilę, brendį bei likerį, jei naudojat. Išmaišyti gerai ir supilti į švarų butelį (pyliau į tą patį, kuriame buvo brendis). Viską gerai suplakti prieš vartojimą. Laikyti šaldytuve iki 10-12 dienų, bet spėju, kad tiek ilgai neužsibus.



Gražių švenčių!

2011-12-19

Rūkytos žuvies užtepėlė

Laikiau užsikeikusi (t.y. pasislėpusi) rūkytos skumbrės pašteto receptą ir laukiau, kada jį ruošiu Kūčiom. Bet apsišvietė protas, kad juk tepamas sūrelis yra pieno produktas, o pieno produktų negalima per Kūčias. Tad nieko nelaukus ir šaldytuve radusi rūkytos žuvies (verstųsi iš anglų kalbos, kaip rūkyta silkė (smoked kipper)), pagaliau išbandžiau receptuką.


Užtepėlei naudojau:
Pagal Eglę

2,5 rūkytos žuvies išklotines
200 gr. tepamo sūrelio (su svogūnų laiškais)
saujelė šviežių petražolių
mažiau nei pusė citrinos žievelės
pusė citrinos sulčių (ir tai man pasirodė per daug)
1 a.š. krienų arba garstyčių
druska, pipirai, žiupsnelis miltelinio česnako

Nutarkuoti citrinos žievelę, petražoles supjaustyti, žuvies filę smulkiai susmulkinti. Susmulkintą masę aš sudėjau į maisto procesorių ir sutryniau iki vientisos masės. Masę sudėti į tepamą sūrelį, ten pat išspausti citrinos sultis, įberti durkos, pipirų, česnako miltelių pagal skonį. Viską išsukti šauktu. Ir skanauti!



P.S. Skanu su salotomis, ant skrudintos duonos, ar kabinti su pjaustytomis šiaudeliais daržovėmis.


2011-12-15

Imbieriniai sausainiai

Meduoliukai labai traškūs, įprastai nepaprasto šventiško kvapo, su imbiero ir meduolinių prieskonių, kandančių liežuvį, gaidele, puikiausiai tinkantys kramsnoti su karšta kakava, spingsint eglutės lemputėms, grojant kalėdinei muzikai.
Receptą adaptavau pagal save, sausainius dariau ne plokščius, o storesnius, bet jie vis tiek traškūs ir riešutiniai. Originalaus recepto sausainiai būtų buvę fantaštiški nei kiek neabejoju.


Sausainiams reikės:
0,5 puodelio (120 ml) speltos miltų
0,5 puodelio maltų riešutų (riešutų miltų; naudojau maltus žemės riešutus ir maltas saulėgrąžas)
2 a.š. malto imbiero miltelių
2 a.š. cinamono
1 a.š. meduolių prieskonių
0,5 a.š. maltų gvazdikėlių
1,5 a.š. kepimo miltelių
2 v.š. medaus
2 v.š. kokoso aliejaus (galima ir kitokį naudot)
2 a.š. obuolienės (jei obuolienė su cinamonu virta, tai dar skaniau!)(galima nedėt, bet suteikia elastingumo ir drėgnumo sausainiams)
vandens pagal poreikį



Sausus produktus subėriau į dubenį ir sumaišiau Aliejų su medumi pakaitinau, kol išsilydė medus. Tada skystą masę supyliau į miltų mišinį ir išmaišiau šauktu. Kad tešla būtų minkoma pyliau po šlakelį vandens. Jei truputį tešla per drėgna minkyti pasirodytų, galima įberti ar speltos miltų, ar riešutų miltų. Iš tešlos formuoti rutuliukus, juos šiek tiek paspausti iki plokštesnių ir kepti įkaitintoje orkaitėje iki 180 lapisnių apie 20-30 min. (priklausomai nuo orkaitės).
P.S. tešla yra kočiojama, tad galima daryti plonyčius meduoliukus išspaudžiant su norima formele. Tuomet sausainukai bus dar traškesni ir tiesiog dar labiau tirps burnoje, palikdami riešutinį poskonį.

Skaniai sutriauškinti!


Įkvėpėjas: Green Kitchen Stories

2011-12-14

Šventiško skonio trapučiai su obuoliene


Rytais prie varškės indelio su daugybe riešutų ir sėklyčių, turiu suvalgyti kažką traškaus, trapaus, angliavandeniško. Dažnai tai būna įvairūs avižų sausainiukai, rutuliukai, bumbuliukai. Trapučius perku parduotuvėje dažniausiai, todėl pagalvojus ir pamatavus, kad namie pasigaminti juk labai paprasta. Kodėl anksčiau nepagalvojau... O ingredientų tiesiog vos keli... Avižinius trapučius/paplotėlius/duoneles dariau šventiško skonio, aka kalėdinio. Dėjau meduolinių prieskonių, cinamono Tiesiog subtiliai paprastai fantastiška, kai nori kažką kramtyti sėdint prie kompiuterio :)








Trapučiams naudojau (puodelis 235 ml):
1,5 puodelio maltų avižinių dribsnių (maliau blenderiu; malti iki norimo miltų smulkumo- mano miltai nebuvo smulkūs)
0,5 puodelio maltų linų sėmenų (nenaudojant linų sėmenų berti 2 puodelius avižų miltų)
1 sunokęs bananas
3-4 v.š. neskystos saldintos obuolienės (arba obuolių padažo (angl. apple sauce))
meduolių prieskonių
3/4 a.š. cinamono
vandens pagal poreikį
1 v.š. aliejaus
jei trūksta saldumo, beriam cukraus pagal pomėgius

Bananą sutrinti blenderiu ar šakute. Sudėti visus ingredientus į indą ir išmaišyti, įpilti aliejų, vandens pilti tiek, kad tešla būtų minkoma. Išminkyti. Jei vis dar limpa prie rankų (tešla ir lips šiek tiek visada, bet taip turi būti), įberti sėlenų ar tiesiog daugiau miltų. Palikti pabrinkti 10 minučių. Padalinti kiekį į dvi dalis ir pamiltuotu kočėlu ant pamiltuoto paviršiaus iškočioti iki norimo storumo. Įspėju tešla trapi, kočiosis ir trūkinės, bet tiesiog paspaudžiam atitrupėjusias dalis ir prilipinam prie visos tešlos. Formas trapučiams galim suteikti įvairiausias naudojant sausainių formeles, ar tiesiog pjaustyti, ar išspaudinėt su stikline (he he aš taip dariau:)) Mano krekerių storis apie pusė centimetro. Kepam įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai paruduoja (kvapas pasklis daug greičiau nei iškeps :)) - apie 20-25 min. Plonesni kepa trumpiau - arba kepti iki norimo traškumo.
Trapučiai iškepę paplonėja, jaučiasi labai skaniai banano saldumas, obuoliukų gabaliukai iš obuolienės ir tas nepakartojamas prieskonių kvapas bei skonis. Tiesiog simply the best prie prieskoninės arbatos su tepamu sūreliu, uogiene, obuoliene ir t.t.










Skanaus! Triaukšt! :)

Speltos kūčiukai

Kūčiukus kepu trečius metus iš eilės. Nesvarbu, kad esu ne Lietuvoje, bet kūčiukai privalomi. Ne pirktiniai. Namų gamybos yra skaniausi, sveikiausi, be jokių slepiamų priedų, o ir gaminti su meile.
Atsimenu vaiksytėj, kaip mamytė prisiruošdavo kepti kūčiukus, kaip tikras mieles tirpindavo su cukrumi, užklojusi šiltai pastatydavo prie radiatoriaus kilti. Slaptom su broliu bėgdavom vis tikrinti, ar jau, ar jau iškilo iki tiek, kad galės mamytė minkyti tešlą, mes pjaustyti, dėti į skardą, galiausiai kepti, o paskui net nežiūrint, kad kūčiukai karštutėliai tiesiai iš orkaitės, krimsti pilnom saujom. Vien tas jaukus kvapas, pasklindantis nuo kepimo prieš šventes, yra privalomas kiekvienuose namuose, kur nesvetimas švenčių laukimas, kur gerbiamas namie ruoštas maistas.
Žaidimų aikštelei priminus kūčiukų receptą, nutariau, kad pagal jį ir aš pagaminsiu šiemet, be to, daug gerų atsiliepimų drąsino kepti. Komentaruose vienas žmogiukas užklausė, ar su speltos miltais pavyktų kūčiukai. Mano nuomone, kam čia nepavykti? Spelta - kvietys, tik laukinis, pramonės neapdorotas ir neišbalintas, turintis šiek tiek lengviau virškinamą glitimo baltymą (svarbu tiems, kas netoleruoja kviečių gluteino/glitimo) ir tiems, kas tiesiog nori kažko sveikesnio ir nebijo ieškoti naujų būdų).


Verta paminėt, kad su spelta šiek tiek kitaip dirbti, nes ji kitaip absorbuoja vandenį (kepiniams su spelta reikia mažiau vandens), miltų dedama tiek, kiek būtų dedama kvietinių miltų, kepiniai gražios rudos spalvos (kvietinių kepinių spalva geltonesnė), ir speltos kepinių skonis sako 'riešutiškesnis', bet aš labai radikalių skonio pokyčių nepajaučiau, lygindama kvietinius ir speltos kūčiukus.




Kūčiukams reikės (dviguba porcija): (įkvėpėja Žaidimų aikštelė)
36 v.š. speltos miltų (naudojau viso grūdo speltos miltus; norint pašalinti dalį sėlenėlių, miltus galima persijoti, o likusias sėlenėles naudoti pavyzdžiui, kepant duoną :))
7 gr. sausų mielių
3-5 v.š. cukraus (naudojau rudąjį)
3 v.š. aliejaus (naudojau alyvuogių)
4-6 v.š. aguonų (berti pagal pomėgį)
truputis druskos
200-300 ml. šilto vandens

Mieles ir cukrų sumaišyti su šlakeliu vandens ir palikti, kol pradės putoti. Atskirame inde sudėti miltus, aguonas, druską, įpilti aliejų. Kai mielės paputos, supilti jas į miltų masę, išmaišyti. Tada pilti vandenį po truputį ir maišyti. Vandens pilti tiek, kol bus galima rankomis minkyti, ir galiausiai tešla bus išminkyta. Vandens nepripilti daug, nes speltos miltams jo nereikia tiek daug, kiek kviečių miltams. Jei tešla vis limpa prie rankų, dar įberti miltų.
Išminkytą tešlą pastatyti šiltai (prie radiatoriaus; ar tiesiog padaryti kaip kad aš: įpyliau į molinį dubenėlį karšto vandens ir ant jo pastačiau indą su tešla bei pridengiau indą su rankšluosčiu), palaukti kol pakils dvigubai visa masė. Tuomet iš tešlos volioti piršto storumo volelius ir pjaustyti norimo dydžio kūčiukais.
Kepti įkaitintoje iki 180-200 laipsnių orkaitėje apie 12-15 minučių. Žinoma, geriausia stebėti ir ištraukti iš orkaitės, kai kūčiukai įgaus norimą rusvą/rudą spalvą (vėlgi pagal pomėgius: kas mėgsta traškesnius kepa ilgiau, kas mėgsta minkštesniu vidumi - kepa trumpiau).





 Dešiniau yra speltos kūčiukai, kairiau kvietiniai. Speltos kūčiukai yra grublėtesni ir rudesni.



Jaukių Kūčių!

2011-12-12

Kepti kaštainiai - valgomieji kaštonai :)


Kaštonai yra skanūs! Žinoma, valgomieji kaštonai (angl. chestnuts). Tinka kepimui, virimui, kaip garnyras prie mėsos kepsnių, sutrynus vietoj bulvių košės, įdaryti vištos krūtinėlę, į salotas, mišraines, malami į miltus, kurie naudojami kepiniams, ir tiesiog kramsnoti vienus...

Įkaitiname orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Kaštonus įpjauname kryžiuku, sudedame į kepimo skardą, ir pašaunem kepti 15-20 minučių. Iškepimo požymis - atsiraitojęs/susigarbanojęs kevalas įpjovimo vietoje. Nepulti valgyti, nes baisiai įkaitę! :) Atvėsinti, o tada jau voveriauti :)

Skonis: panašu į riešutus, panašu į pupeles, bet tuo pačiu ir nepanašu į nieką, o tiesiog tai kaštonai :) Nom nom labai :)

Skanaus!



P.S. kaštonai naudingi kraujagyslėms ir kapiliarams, be to, jie labai naudingi išsekus organizmui, nes efektyviai padeda atstatyti organizmo jėgas.

Karotino sausainukai

Atrodo tuos pačius produktus naudoju savo sausainukams, keksiukams, rutuliukams, o skonis visada skirtingas gaunas. Na formą skirtingą sąmoningai darau. Šiandien susiruošiau išsikepti keksiukų su aguonom, bet sumąsčiau, kad morkų į vidų įdėjus bus saldžiau, ir daugiau sausainukų turėsiu. Kiekybė! Kokybė nuo to tikrai nenukenčia. Įvairiau geriau, nes rytais su pusryčiais sugraužti turiu kažkokį sveiką skanėstą, tai nori nenori (noriu visada) išsikepti iš vakaro reikia, nes pastovėję drėgnesni sausainiai ar keksiukai tampa skanesni, skoniai susipina, išsiryškina.


Sausainukams reikės:
1 puodelis (240 ml) virtų ir sutrintų morkų (blenderiu, bulvių grūstuve, šakute, etc.)
1 puodelio maltų avižų (t.y. avižų miltų)
60 ml kokoso miltų (tradiciškai... kur aš jų tik nededu:))
1 v.š. sezamo sėklų
1 a.š. kepimo miltelių
40 ml. aguonų (nuplikytų ir pamirkytų; galiausiai nusunktų)
prieskonių - naudojau meduolinius
vanilės esencijos keli lašiukai
1 prinokęs bananas
cukraus pagal skonį (jei bananas labai prinokęs, cukraus reiks mažiau) (dėjau 1 v.š. tirpios saldžios kakavos)




Bananą sutriname šakute. Sudedame likusius produktus ir viską sumaišę, paliekam pabrinkti. Po 15 min. ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos šaukštelio ir delno pagalba dedame mažučius kauburėlius (delne uždėjus šaukšteliu parutuliodavau  ir taip padailindavau būsimą sausainuką, nes tešla nėra kieta ar lengvai delnuose formuojama; jei per šlapia, galima įberti daugiau miltų). Man gavosi apie 30 vieno kąsnio sausainukų. Kepti iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 10-15 minučių, stebint, kad nesudegtų. Skanauti atvėsusius.


Pastebėjimai:
 - bananas ir morkos suteikia drėgmę, jų nesijaučia
 - labiausiai jaučiasi traškios aguonos ir sezamas bei avižos
 - į tokius avižinukus galima dėti kaip tik fantazija sufleruoja: džiovinti vaisiai, riešutai, uogos
 - morkas galima keisti moliūgu, tik gerai nusunkti sumalus.

Briuselio kopūstai - so simple

Pūpsojo maišiokas briuselio kopūstų ir prašėsi būti suvalgomi. Dažniausiai aš juos valgau truputį apvirusi, ir paskui paskrrrrudinusi gerai. Labai skanu kartu pasiimti skrudintos duonos, užteptos varškės sūreliu.


Šį kartą naudojau
apie 300 gr. briuselio kopūstų
žiupsnelis druskos, juodųjų pipirų
česnako miltelių (žinoma, šviežias nesugadins skonio)
1 v.š. sezamų sėklų
1 v.š. sojos padažo
1 v.š. citrinų sulčių
1 v.š. aliejaus (naudojau kokoso)


Nuskabiau viršutinius kopūstukų lapelius, perpjoviau kopūstus per pusę, apviriau pasūdytame vandeny apie 5 minutes. Keptuvėje įkaitinau aliejų, subėriau nusunktus kopūstus, apvarčiau nuojauta dalimi į apačią. Apibarsčiau česnako milteliais, juodaisiais pipirais, ir skrudinau ant kaitrios ugnies iki kol man jau tiko apskrudimo laipsnis. Tada apšlaksčiau soja ir citrinos sultimis ir perbėriau žalėsius į lėkštę.
Toje pačioje keptuvėje paskrudiname sezamo sėklas - skaičiuoti iki 30. Ha, man nesuskaičiavus iki 10, sėklikės jau pablūdo ir pradėjo šokinėt. Sezamas turi truputį apskrusti, neperdegti. Apskrudusias sėklas subėriau ant kopūstų ir vakarieniavau. Tiesiog paprasčiau ir skaniau būti negali :) Skanaus ir ačiū Žiupsneliui už priminimą, kad norėjau šiandien kažko žalio ;)

  

Beje, briuselio kopūstai kaip ir dauguma daržovių yra mažo kaloringumo maistas. Lyginant su kitomis daržovėmis, šių kopūstų savybė ta, kad jie turi daug baltymų, sudarančių netgi ketvirtadalį jųjų maistingumo vertės. Baltymas, esantis šiuose kopūstuose, nėra visavertis, todėl kartu reiktų valgyti, pvz. grūdinius produktus. Taip briuselio kopūstai gali pakeisti mėsą.
Šie kopūstukai priklauso kopūstainių šeimai, kuri priskiriama prie 'kovojančių su ligomis' daržovių. Kaip ir dauguma kopūstų, briuselio kopūstuose apstu ląstelienos, kuri svarbi virškinamajam traktui, jų suvalgęs greit pasijauti sotus ir sotumas išlieka ilgesnį laiką. Verta paminėti ir vitaminus A, C, mineralus kalcį, kalį, folio rūgštis, kurie tūno šiuose žalėsiuose. 

Tad valgykim į sveikatą sezonines daržoves!

2011-12-10

Kokoso miltai

Ačiū mano dūšelei R., kad davė pastebėjimą, jog reiktų plačiau užsiminti man apie kokoso miltus. Aš čia juos naudoju visom kryptimis, ir man jau tapo 'savaime suprantamas' daiktas, kas tie kokosmilčiai. Bet plačiau visai neprošal paminėt tam tikrus dalykus.

Kokoso miltai nėra panašūs į įprastus miltus, kadangi miltus sudaro kokosų aliejus (14 proc.) ir maistingosios skaidulos (ląsteliena) (58 proc.). Likusius 28 proc. sudaro vanduo, baltymai ir angliavandeniai.
Kokosų miltai - tai tiesiog smulkiai sumaltas kokosas, miltinio pavidalo (tas pavidalas nėra visiskškai toks kaip kad cukraus pudra, kurioje net nejauti jokių kristaliukų; kokosų miltai yra purūs, bet ragaudamas jauti dalelytes, nes visiškai nesusimala), likęs nuo kokosų pieno gamybos.

Pliusai:
Kokosų miltai, kaip ir kiti kokoso produktai pasižymi šiomis savybėmis, kurios tikrai vertos dėmesio įtraukti į savo racioną šį produktą:
  - tinkami kepiniams, kuriuose norima išvengti miltuose esančių angliavandenių (ypač cukraus produktų).
  - sudėtyje neturi baltymo gluteino (kaip kviečių miltai). Tokie miltai palengvina gyvenimą didėjančiam skaičiui kviečiams ir gluteinui alergiškų žmonių. Be to, patys miltai turi saldumą, todėl kepiniams mažiau norėsis naudoti saldiklių (cukraus, medaus, sirupų...)
  - kokosas pasižymi didžiausiu maistinių skaidulų procentiškumu lyginant su kitais miltais (58 proc.). Sakoma, net pralenkia linų sėmenis pagal šį rodiklį. Pavyzdžiui, kviečių sėlenose skaidulų yra tik 28 procentai.
  - kokoso produktai, nors ir sudėtyje turintys 'blogaisiais-sočiaisiais' vadinamų riebalų rūgščių, padeda kovoti su svorio pokyčiais: didelis skaidulų kiekis maisto produktuose mums padeda jautis sotiems ilgą laiką (tarsi apgauna skrandį, be to ląsteliena ypač reikalinga normaliai žarnyno peristaltikai ir mikroflorai), be to, kokose esantys riebalai naudojami energijai paversti, o ne kauptis organizme riebalinio sluoksnio pavidalu.
 
Minusai:
- kokoso miltai nėra pigūs, bet pigesni nei migdolų miltai. Galima maltis patiems su kavamale, nusipirkus kokosų drožlių didesniais kiekiais.
- kadangi miltai pasižymi skaidulinių medžiagų gausa, reikia juos vartoti atsakingai. Per didelis kiekis ląstelienos maiste taip pat nėra gerai, kaip kad ir ląstelienos nevartojimas. Be to, įtraukti skaidulingą maistą į racioną, reikia pamažu, kitaip gali tekti jausti nemalonius pojūčius pilvo srityje - tarsi slinktų akmenys per žarnyną. Everything in moderation taip sakant!
- norint 'suklijuoti' miltus kepiniuose, reikia naudoti daugiau kiaušinių, nei naudojant įprastus miltus.

2011-12-08

Aguoniniai keksiukai - užkandis po treniruotės

Kai pasportuoju, noriu kažko baltyminio ir skanaus. Prisižiūrėjus įvairių aguonų receptų šiandien, greit sumeistravau tešlą ir reikėjo gi pagaliau išmėginti naująją silikoninę keksiukų formą. Keksiukai labai labai aguoniniai, nes jų negailėjau ir man tiesiog patinka grūdelių traškėjimas tarp dantų.

Sunaudojau 6 keksiukams ir 5 sausainukams:
2/3 puodelio (150 ml) kokosų miltų
1/4 puodelio (80 ml) aguonų
1/2 a.š. kepimo miltelių
1 a.š. ksantano gumos*
1 bananas
3 v.š. cukraus (pagal saldumo pomėgius berti)
1 kiaušinis
žiupsnis kokoso drožlių
sportuojantiems: 3 kaušeliai baltymų miltelių (nenaudojant baltymų miltelių, berkite daugiau kokoso miltų, arba netgi šaukštą paprastų miltų)
4 v.š. natūralaus jogurto


Eiga paprastutė.
1. Užplikiau aguonas vandeniu, kad pabrinktų, ir brudukai nusiplautų.
2. bananą sutryniau kartu su kiaušiniu (galima 'sublenderiuoti')
3. į banano-kiaušinio masę subėriau sausus produktus: kokoso miltus, baltymų miltelius, kepimo miltelius, ksantano gumą
4. įmaišiau jogurtą ir aguonas (nupylus vandens likutį). Masę išmaišiau, ji gaunasi tiršta. Jei per tiršta, galima skiesti jogurtu (didinant jogurto kiekį, didinti cukraus kiekį)
5. orkaitę įkaitinam iki 200 laipsnių, keksiukus sukrečiam i keksiukų formeles ir pašaunam kepti 20-iai minučių.
6. šilti keksiukai yra minkšti, atvėsę sustiprėja Išorėje parudę, viduje baltučiai, lengvučiai ir aguoniniai.

Lengvučiai, purūs, dėl aguonų traškūs, banano poskonio. Tiesiog paprastutis skanėstas, kurį galima paruošti labai greitai po treniruotės, ir kol vyksta maudynės duše, skanėstas iškepa. O tada jau eilė maitinti raumenis :)

*tai augalinės kilmės produktas, todėl nereikia bijoti. Jokio kvapo ir papildomo skonio. Ksantano guma naudojama, norint padaryti skystį lipnesnį, tampresnį, suriša net mažiausias dalelytes drauge. Todėl įvairių gelių ir tirštų skysčių etiketėse galima jos rasti: salotų padažuose ir padažuose, dantų pastose, leduose. K.guma dažnai naudojama be gluteininiuose kepiniuose, norint išlaikyti kepinių standumą, plutelių traškumą ir įtrūkimus, kurie būtų naudojant įprastus miltus su gluteinu.
Enjoy!

2011-12-05

Špinatais ir grybais įdarytas kiaulienos suktinis - beveik Kalėdos

Sniego nėra, bet ir nesinori to šlapio tako į darbą, to šalčio už lango. Bet noris tų gražių ledo gėlių ant langų, noris to jausmo, kad ateina stebuklingas švenčių metas.. be sniego, deja, švenčių laukimas ne toks.
Vakaras spingsint žvakei, kakavos puodeliui garuojant šalimais, ir ranka užrašinėjant kalėdinius sveikinimus vis tik atnešė tą artėjančių švenčių pojūtį. Daugybė atviručių iš tiesų truputį ir nuliūdino - tiek žmonių neaplankysiu, neapkabinsiu, o iš tolių tolimiausių siųsiu jiems atvirutes su asmeniniais palinkėjimais ir sveikinimais. Dar labiau švenčių pojūtį sustiprino mūsų neįprasta vakarienė. Iš tiesų viskas įprasta, mėsa, daržovės... Bet pateikimas ir paruošimas man buvo šventiškas...
Į rankas pakliuvo geros mėsytės 'luitas' - kiaulienos nugarinė. Tai kokybiška liesa mėsa, be to ir brangi. Dėl šios priežasties ir nesinorėjo gaminti tep lep. Internete receptų apstu, net sunku išsirinkti, dėl kartais visokių reikiamų 'pribumbasų'. Vadinamasis suktinis (angl. roulade) pasirodė viliojanti idėja, be to ir ant nugarinės pakuotės buvo nurodyta, kad labai super duper tinka kepimui orkaitėje (neveltui prieš Kalėdas ir prasideda didelių mėsos 'luitų' pardavinėjimas prekybcentriuose, mat Kalėdom įprasta kepti didelius kumpius, vištas, ir visokius kitokius gigantus).
 
Roulade naudojau:
adaptuota pagal Gastronomer's Guide

~1 kg kiaulienos nugarinės
kiaulienos prieskonių išprieskoniuot mėsą
2 v.š. kokosų aliejaus
1 didelis svogūnas, susmulkintas
~200 gr grybų, smulkiai supjaustyti
~200 gr špinatų
saujelė šviečios kalendros lapelių, smulkintų
druska, juodieji pipirai
4 česnako skiltelės, susmulkintos/sutraiškytos

Nugarinę pjaudami išilgai raumens paverčiam išklotine, kurią pabarstom prieskoniais, trupučiu česnako ir uždengę maistine plėvele, mėsiniu plaktuku padaužome storesnes išklotinės vietas.
Įdarui: smulkintą svogūną ir likusį česnaką beriame į įkaitintą keptuvę su kokosų aliejumi. Ant silpnos ugnies kepiname, kol svogūnas tampa beveik permatomas. Suberiame grybus ir troškiname, kol nebeliks nuo grybų atsiradusio skysčio. Tuiomet eilė špinatams ir kalendros lapeliams- suberiame. Netruks jie tarsi ir ištirpsta. Dar truputį pakaitiname masę, papipiriname, padruskiname pagal skonio receptorius. Nukeliame nuo ugnies. Atvėsiname.
Mėsos išklotinę padengiame grybų-špinatų mase ir susukame mėsą į vyniotinį tvirtai laikydami, bet ne per stipriai, kad neištryktų įdaras. Susuktą mėsą, tvirtai surišame kulinarine virvele ar apvelkame specialiu tinkleliu. Aš viską susukau į foliją, ir įdėjau kepti į įkaitintą iki 200 laipsnių orkaitę. Kepiau apie 1,5 valandos. Prieš pabaigiant kepti, nuėmiau foliją ir mėsos pavirčių aptepiau medumi bei pajungiau grilio funkciją 5 minutėms, kad paskrustų viršus (medus greit dega).

Garnyras
Prie mėsos ruošiau daržoves labai paprastai. Kiekių konkrečiai nenurodysiu, nes tai vėlgi pagal kiekvieno pomėgius - man daržovių turi būti Daug :)
Geriausiai tokiems kepsniams į draugiją tinka sezoninės šakninės daržovės bei kopūstai. Smulkintas juostelėm morkas, bulves bei įpjautus kryžmai briuselio kopūstukus apviriau sūriame vandeny. Nusunkus vandenį, subėriau į kepimo formą, apšlakščiqau spalvotąjį daržovių asorti alyvuogių aliejumi, paprieskoniavau traiškytu česnaku bei pipirais, uždėjau citrinos skiltelių ir pora nuvalytų grybų, ir pašoviau į svečius pas mėsikę į orkaitę. Iš karto pakvimpa skrundantis česnakas. Siūlau vis tikrinti daržovių būklę, kad jos nesudegtų. Man truko daržoves paskrudinti apie 15-20 minučių.


Padažas: jokio padažo negaminau, nes mėsytė gavosi sultinga, daržovės taip pat nesausos. Bet gavau vieną pasiūlymą ruošti tokį padažą kitą sykį: sutraiškytą česnaką pakaitinti su medumi neužverdant, ir tokį skystymuką tiekti su mėsyte. Neabejoju, kad labai skanu (maksimalių išbandymų mėgėjams nepamaišys ir čili milteliai ė padažiuką). Be to, obuolių ar spanguolių padažas susižaistų su kepsniu taip pat kuo puikiausiai. Be to, kaip sakoma, jei kažko trūksta, kečupas situaciją visada gelbsti :) Tad skanių atradimų!









Skanaus!

2011-12-04

Riestainiai

Nagus niežti kasdieną vis kažką iškepti, bet tiesiog tiek pajėgų suvalgyti nebūtų kam. Bet kai rankos tiesias tenkinti ''sweet tooth'' pirktiniu saldėsiu, tai geriau marš į virtuvę ir kepk mylimukams gardžių, vaikystę primenančių riestainiukų.
Receptą radau mylimam ''Duonos ir žaidimų'' blog'e, nieko nekeičiau, tad nekopijuosiu recepto.



Skanaus!