2012-09-26

Keptos sardinės su apelsinais

- Aš geriau tavęs paklausiu, kas vakarienei.
- Oi patikėk, sėdžiu ir laukiu, kol grįši, nes noriu kartu valgyt... dar nepakūriau iškept.. bet bus baiiiisss neeiliniai ir skaniai ...  bais paprastai, bet bais skaniai..



Taip ir buvo.. Ingredientų ..pfff trys keturi...  Šviežia žuvis retokas atvejis namuose, bet už tatai kai svečiuojas, valgom nekasdieniškai, pirštus laižom, kauliukus ant lėkštutės krašto dėliojam, pirštus į kelnes valom . :)




3 porcijoms:


8-9 vidutinės sardinės, išvalytos, be galvų

1 1/2 apelsino
apie 10 lauro lapelių
druska, pipirai ir paprikos milteliai (tinka aštri, saldi, rūkyta)





Taigi į išvalytų žuvelių pilvus įkišame po apelsino skrituliuko puselę ir kelis lauro lapus. Padruskiname ir papipiruojame. Dedame ant folija išklotos kepimo skardos, pabarstome paprikos milteliais. Kepame apie 20 minučių 180 laipsnių temperatūroje (jei orkaitėje veikia vėjelis), arba 150-160 laipsnių temperatūroje jei nėra vėjelio. Prieš pabaigiant kepti, įjungiau grilio funkciją (arba išjungti vėjelį užtenka) ir truputį paskrus žuvelės.



Kaip gi jūs gaunate omega-3 racione? :)

P.S. omega-3 apstu linų sėklose, dabar madingame supermaiste pavadinimu chia sėklos, graikiškuose riešutuose, jūros gėrybėse (ne tik moliuskuose tuose visokiuose, bet ir žuvyse kaip tunas, lašiša, netgi silkė (na ne iš vakuuminių pakuočių su majonezu ir visokiais padažais..)... Omega-3 būtinos mūsų organizmams...

2012-09-22

Kakavinis pyragas su kynva, be miltų!

Su kynvos, arba bolivinės balandos, kruopomis neretai daug kas nėra pažįstamas. Aš ir iš tiesų naudoju savo pirmąjį pakiuką. Neprisiruošdavau nieko išmėginti su šiom kruopom, kad ir žinodama jųjų naudingumą bei universalumą. Visos kruopos naudingos yra, bet šios pasižymi ta ypatybe, kad savo sudėtyje turi visaverčių baltymų (visaverčiai baltymai būna dažniausiai tik gyvulinės kilmės produktuose), ląstelienos (būtinybė gauti kas dieną su maistu!), angliavandenių, kalcio, geležies, vitamino E ir t.t.



Man nevirtos kruopos labai priminė aguonų skonį, o virtos na... tiesiog kabinau šaukšteliu.. nieko ypatingo, bet taiiip skanu! O kiek įvairių salotų su kyva priruošti galima, desertų, užkandėlių, batonėlių, pyragų. Va, pyragą ir kepiau. Stipriai kakavinį, drėgną, purų. Ragavau kitą dieną, per naktį pastovėjusį šaldytuve. Dariau ir glaistą, mat viršus kepdamas atitrūko ir teko dailiai jį nupjauti ir paversti puošniais trupiniais.
Gaivus, nesunkus ir net ne per saldus pusryčių pyragas, arba pyragas prie kavos, o gal netgi tortas vakarojant šeštadienio vakarą!



22 cm skersmens pyragui
adaptuota pagal Canada.com

Pyragui:
2/3 puodelio (puodelis 236 ml) kynvos kruopų (angl. quinoa)
1 1/2 puodelio vandens kynvai virti
7 a.š. tamsios kakavos miltelių
1/3 puodelio neutralaus skonio aliejaus arba tirpinto sviesto, arba kokosų sviesto (naudojau 1 v.š. karamelės)
1/3 puodelio kefyro/rūgpienio/pasukų
4 kiaušiniai
1/2 puodelio cukraus/medaus (pagal skonį) (naudojau 1 bananą ir 2 a.š. skysto medaus); ir karamelė buvo saldinta)
1 a.š. vanilės esencijos
truputis druskos
1/2 a.š. sodos
1/2 a.š. kepimo miltelių (arba 1 1/2 a.š. kepimo miltelių, nenaudojant sodos)

Kremui: 
3 v.š. kreminio tepamo sūrelio
2 a.š. riešutų sviesto
3 v.š. skysto medaus



1. Kynvos kruopas užpilame vandeniu ir paverdame 10 minučių. Tada išjungiame ugnį ir paliekame kruopas pastovėti bei atvėsti. Pamaišome šaukštu, kad kruopos nesuliptų. Turėtų būti vandens nelikę.
2. Kol kynva vėsta, į dubenį pilame kefyrą, skystą medų ar cukrų, sviestą ar kokosų sviestą/kremą, kulame kiaušinius, įlašiname vanilės esenciją, dedame bananą, jei naudojame. Viską sublenderiuojame, ar mikseriu išplakame (na, bananą naudojant su mikseriu išplakti nepavyks).
3. Į išplaktą masę beriame kepimo sodą, kepimo miltelius, kakavos miltelius, druską, dedame kynvos kruopas, ir viską gerai dar kartą blenderiuojame (dar variantas: plakti kokteiline) iki vientisos masės. Kruopos nesusimalė iki nematomų dalelyčių, bet manau jei jūsų virtuvinis instrumentas galingesnis ar aštresniais ašmenimis, gali susimalti kruopos geriau. Nesusimalė - anokia čia bėda, dantys tam yra...
4. Apvalią kepimo formą, ar kokią kitokią, išklojame kepimo popieriumi ar tiesiame nelimpantį kepimo kilimėlį. Orkaitę įjungiame ir nustatome 170 laipsnių temperatūrą. Pilame pyrago tešlą į kepimo formą ir šauname į orkaitę kepti. Kepame apie 45-55 minutes, o gal ir trumpiau - priklauso nuo orkaitės vis tik.
5. Ar iškepė, tikriname mediniu pagaliuku - jį įsmeigus į storiausią pyrago vietą, ir ištraukus, pagaliukas (degtukas) turi būti neaplipęs tešla. Tada išjungiame orkaitę ir paliekame bent 10-iai minučių pyragą orkaitėje (mat kepimo procesas vis dar vyksta pyrago viduje).
6. Jei kepant pyragas pradeda svilti, ar labai pradeda kilti ir atitrūkinėti viršus, orkaitės temperatūrą sumažiname iki 160 laipsnių temperatūros. Man atitrūko pyrago viršus, kurį šiek tiek nupjoviau ir dėjau kremą.
7. Kremo paruošimas paprastas: visus ingredientus dėjau į silkės kibirėlį ir išplakiau mikseriu. Tada tepiau ant  pyrago viršaus, barsčiau nupjautos dalies trupiniais. Kai pyragas visiškai atvėso, dėjau į šaldytuvą ir pamiršau iki kito ryto. Žinoma, galima valgyti iš karto!



P.S. - pyragas, kaip minėjau, drėgnas, kremas puikiai tinka, nes kraščiukams neleidžia apdžiūti.
- kremą galite daryti iš tiršto natūralaus jogurto ir medaus; natūralaus jogurto ir mėgiamos uogienės/džemo (tiktų vyšnios..mmm); rikotos sūrio ir medaus; medaus ir kakavos miltelių.... galite aplieti kokosų sviesto, medaus ir kakavos miltelių glazūra ar tirpintu šokoladu su šlakeliu pieno/kokosų pieno...  
P.S.S. kynvos kruopelės šiek tiek jaučiasi, bet čia jums ne avinžirniai, mėginkit, nebijokit, skanu, o ir be visokių perdirbtų miltų :))) galit netgi kynvą iki miltų malti ir taip naudoti :) 


Spauskite mygtuką Enjoy ir Enjoy ;)

2012-09-18

Žaliosios salotos - vitaminų ir mineralų bombikė

Aš iš tų žmonių, kur gali ištisai valgyti tokius pačius pusryčius, ir tokią pačią vakarienę. Pietums dažniausiai būna sveikatos kažką įdomesnio pasigaminti (ir rimtesnio), arba jau būna pagaminta, sudėta į dėžutę ir nešiojamasi į darbą. Vakarienėms dažniausiai kertu didžiulius dubenis salotų (nejuokauju, didžiulius... Mr.P net pamatęs žandikaulį atnarina žemyn) iš serijos 'ką turiu daržovių, tą sudedu ir plius kažkoks rimtas dalykas: kiaušiniai, ar sūris, ar žuvis, ar vištiena'. Viskas viename dubeny. Mėgstu viską valgyt iš dubenėlių. Ir su Latte šaukšteliais ilgais kotais šypt.

Namo eidama šiandien maišelyje nešiaus du nusipirktus brokolius. Koks gėris jie man, nors ir retokai namuose apsilankantis - akcijų atrakcijų laukiu tada griebiu, kiek panešu gležnomis rankytėmis (Mr.P. vėl išsišaipytų iš žodžių gležnos rankytės :) Ai prie reikalo. Labai skanaus ir paprasto reikalo. Žinoma, galima daryti labai įvairiai tas salotas, mišraines, o čia viena iš variacijų pagal turimus produktus.



1-ai porcijai reikės:
4-5 brokolio šakelių
1/2 puodelio šaldytų ar šviežių žalių žirnelių
1/4 ilgavaisio agurko arba vienas mažas agurkas
1/4 avokado
sauja virtų ar konservuotų avinžirnių (tiks ir pupelės), galima keisti perlinėmis kruopomis, kinva ar rudais ryžiais
30-50 gr fetos tipo sūrio ar fetos sūrio (tiktų net naminis varškės sūris, įtrintas druska)
2 v.š. skrudintų saulėgrąžų sėklų (tinka moliūgo sėklos, sezamo sėklos)

Užpilą dariau savo mėgstamą ir čia labai labai tikusį (nurodyto kiekio užteks keliems kartams)
2-3 v.š. sezamų sėklų sviesto (tahini) (t.y. maltos sezamo sėklos iki sviesto konsistencijos kaip kad gaminant riešutų sviestą)
1 nulupta citrina ir 
2 v.š. medaus.




Brokolio žiedynėlius ir žirnelius trumpai apverdame (apie 3-5 minutes). Nupilame karštą vandenį ir pakišame po tekančia šalto vandens srove, kad visiškai atvėstų.
Agurką susmulkiname kaip mėgstame: trikampiukais, rutuliukais, plonom juostelėm su skustuku paskutinėjam, ar šiaudeliais...
Į lėkštę dedame paeiliui: avinžirnius ar kruopainius, agurką, brokolio žiedynėlius, beriame žirnelius, trupiname fetos tipo sūrį/fetos sūrį, beriame skrudintas sėklas, dedame griežinėliais ar kubeliais pjaustytą avokadą. Viską apšlakstome padažu. Siūlomą padažą galite keisti mėgstamo aliejaus ir citrinų sulčių padažiuku, tada labai tiktų į salotas saujelė nuplautų ir pamirkytų razinų.



P.S. su kumpiu taip pat labai skaniai derėtų viskas, arba vištiena... arba... hmmm.. Jaučiu papuoliau į bėdą: kartosiu n kartų n vakarų šias salotas pakol atsibos... Žinant, kad man nenusibosta dažniausiai... oh tikrai bėda ... 


Lengvų akimirkų, nepasiduokit, semkit jėgas kibirais ir nosį aukštyn! 

2012-09-16

Naminis majonezas su bazilikais (beveik raw)


Turėti įvairių užtepėlių man yra būtina. Naudoju visur: kabinu šaukšteliu, kai trūksta kažko po pietų, tepu ant duonos, mirkau daržoves, naudoju salotų uždarams (pff na ir žodis..), nes niekad anepilu vien tik aliejaus į salotas... Tam reikalui visokie naminiai pupelių, avinžirnių, kitokių daržovių sublenderiuoti padažai yra nerealiai patogus dalykas turėti šaldytuve. Be galo skanu, be galo didžiulė įvairovė! Kiek dar visokių tų užtepėlių planuose... hmm apelsininis humusas? ja ja vakar užmačiau idėją. O ko ne? Citrina tinka, o apelsinas jau nebe? Pff greipfrutą įvarysiu kada dar...


Šiam kartui tiesiog naminis majonezas! Kadangi įprasto nevartoju dėl keliolikos eilučių ingredientų sąrašo, kai naminį galima pasigaminti daug greičiau ir su žinomais ingredientais. Deja, nesu mėginusi pasigaminti naminį majonezą su kiaušiniais, aliejumi ir dar kažkuom... Sako tai nepavyksta iš karto...

Šis variantas paprastesnis, pavyks tikrai, nes nėra kam nepavykti... Skonis tikrai majoneziškas, ypač nepagailint prieskonių...


Nemažam indeliui: 
1 puodelis mirkytų anakardžių riešutų (pamerkti reiktų apie 2/3 puodelio riešutų)
1/2-2/3 puodelio šalto vandens (priklausomai, kokio tirštumo majonezo norit)
1 citrina, nulupta
2 pamirkytos datulės (arba truputis neutralaus skonio skysto medaus, apie 1 a.š.)
1-2 a.š. garstyčių miltelių (naudojau granulių pavidalu)
sauja baziliko lapelių
2 a.š. česnako miltelių (galima dėti česnako skiltelę)
1 a.š. svogūno miltelių, arba gabalėlis šviežio svogūno
truputis druskos, bei juodųjų pipirų
galima berti šviežių ar džiovintų krapų/krapų viršūnėlių, petražolių
galima įpilti šlakelį alyvuogių aliejaus


Viską dedame į maisto smulkintuvą ir malame iki vientisos tyrės. Ragaujame, jei kažko trūksta jūsų skoniui, paprieskoniuojame. Laikome šaldytuve uždarame indelyje, kol bus suvartota.


P.S. Galima žaisti ir pridėti įvairių tirštiklių, kaip kad ksantano guma ar agaro milteliai (na tai natūralus dalykas, bet čia nebūtinas), galima įberti E621 ... (mhm šitas laisvai pardavinėjamas azijiečių parduotuvėse (kaip taste enhancer), bet kai gaminam 'ne ant p a r d o s' (suprask, ne parduoti), tai kam visa tai? 

Skanių kąsnelių!

2012-09-11

Maratono sausainiai su kardamonu pusryčiams

Meilė nuo pirmo kąsnio. Ir toks staigus pliūpsnis į galvą - ''Kur aš tai ragavau?!' Antras kąsnis.. ir vėl taukšt tas jausmas į galvą.. Hm... kapstom smegenėles, kapstom.. va va kažkur daug daug metų atgal.... oo va! prigavau! taip tai vaikystėj mėgstamų sausainių skonis! Kvadratėliai.. tepdavom vieną puselę sviestu ir dėdavom antrą kvadratėlį.. arba mirkydavom arbatoj ir paskui patižusią dalį nuvalgydavom, ir vėl merkdavom.. buvo dviejų skonių.. žinau.. vieni pigesni, o kiti brangesni..ir skonis skyrėsi.. pigesnieji, skanūs, be tbe jokio poskonio, o va tie brangesni turėjo kažkokį poskonį... po daug daug metų ir supratau, ką tada berdavo.. kardamoną..arba bent kažkokį kardamono kvapiklį.. nes tikrai tikrai tas skonis iš vaikystės, kai kandu dabar keptą savo sausainį su šiuo prieskoniu..o tada tai sausainiai 'Gaidelis' buvo vardu..  dabar jų yra pirkti, bet tikrai nebe tas skonis..technologijos pakeitė skonį... ir skoniai mažiau natūralūs tapo...



Apie šių sausainiukų skonį tiek.. kardamonas siaubas! kaip tinka sausainiuose...  O sausainiai Maratonu pavadinti originaliame recepte, kurį užtikusi galvojau - hehe šaiposi iš manęs... Kaip tik tą savaitgalį vyko visokie maratonai tai Lietuvoje, tai Danijoje.. dar kitur tikriausiai.. bet aplink mane ne... Bet iš kitos pusės, maratonus mes apturim kas dieną.. skubam, lekiam, nespėjam, pražiopsom, pavėluoja, susinervinam, rankas nuleidžiam, dar, žiū, nubliaut partiją (suprask, paverkt) spėjam, o galiausiai viskas susitvarko dar geriau nei tikimės... Reikia tos energijos viskam: būti barbėm ir kenais devyndarbiais, apkuotpi viską, suspėt visur, bet reik energijos ir sau, ir laisvam laikui, ir bimbinėjimui ir tiesiog sukelt kojas ant sofos krašto ir akimis dažyt lubas . ir uostyti kepančių sausainių kvapą.. o šie sausainiai puikus energijos užtaisas, be jokių sintetikų... o su paprastais, netgi per paprastais ingredientais.. ir vienu keistu :) bet juk nebūtų keista, jei nebūtų paprasta? ;)



Susirandam tuzinui ar daugiau sausainių:
pagal De La Casa

2 puodelius avižinių dribsnių
1/2 a.š. kepimo sodos
1/2 a.š. kepimo miltelių
1/2-1 a.š. malto kardamono, arba sugrūstų kardamono sėklyčių (pirmiau jas reik išlukštenti)
1/2 a.š. druskos

1 skardinė arba 1 puodelis virtų raudonųjų/baltųjų pupelių (būtinas ingredientas vien dėl maistinės vertės, o skonio negadina! pamatysit!)
1/4 puodelio (60 ml) aliejaus/riešutų sviesto (naudojau blanširuotų migdolų sviestą)
1/2-1 puodelis nerafinuoto rudojo cukraus (šiaip užteko 3-4 v.š. skysto medaus... pakako saldumo)
1 kiaušinis
1/4 puodelio smulkintų datulių
keli lašiukai vanilės esencijos (nenaudojau)

saujelė sezamo sėklų sausainukų apvoliojimui (nebūtina)



1. Avižinius dribsnius beriam į kokteilinę ar virtuvinį kombainą ir keliais apsukimais pasmulkinam, arba galim ilgiau pamalti (netgi su blenderiu sumalu dribsnius iki miltų, tik reikia saugoti, kad neišskraidytų viskas po virtuvę) iki miltų.
2. Suberiam maltus avižinius dribsnius į indą, beriam kardamoną, sodą, kepimo miltelius, druską.
3. Su virtuviniu kombainu ar blenderiu malsim pupeles. Suberiame indan pupeles, aliejų, įkulam kiaušinį, skystą medų, ar cukrų ir sublenderiuojam iki vientisos masės (naudojau raudonas pupeles, tai masė buvo violetinė :))
4. Pupelių masę pilame į sausus ingredientus ir šaukštu maišome, kol gerai išsimaišo.
5. Įjungiame orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kepimo skardą išklojame kepimo popieriumi.
6. Arbatiniu šaukšteliu kabiname tešlos ir formuojame rutuliukus (su šlapiom rankom patarčiau), apvoliojame sezamo sėklose ir dedame ant kepimo skardos. Paplojame rankomis ar šakute, kad sausainukai būtų plokštesni. Tarp sausainukų paliekam tarpelius, nes jie pakils ir pasiplės. Suformuojame sausainėlius iš visos tešlos.
7. Dedame į orkaitę kepti 15-20 minučių, arba kol sausainukų paviršius sutrūkinėja ir dar keletą minučių. Išjungę orkaitę, paliekam 10-iai minučių pravėsti orkaitėje.
8. Skanūs ir šilti, ir šalti. Pupelių, nebijokit, nesijaučia. Kardamonas jaučiasi ir labai labai skaniai!


P.S. sausainiai viduje drėgni, .. sultingi.. Norint traškesnio paviršiaus, reiktų pakepti ilgėliau. Nesudeginkit. 
P.S.S. Šalti orai geri vien tik dėl to, kad namai pakvimpa prieskoniais... O jei šalta, galima apibėgti kelis ratus aplink stadioną, arba netgi dar daugiau.. maratoną? :) Jaučiu, teks laukti kitų renginių tik kitais metais...  

Kvapnių pusryčių!





2012-09-08

Obuolių ir varškės duetas pyrage




 Ką bepridursi - ruduo ir obuoliai, cinamonas, prieskoniai, kvapai, įjungta orkaitė, didelis puodelis arbatos arba prieskoninės kakavos, draugiški draugių pasisėdėjimai, sukišus kojas po šiltais apklotais, krintančių klevo lapų gaudymas miesto parke, arba medžių lapų spardymas kojomis, o jei įvirsti dviese į sušluotų lapų krūvą... Juk tai - neatsiejami rudens momentai ir įspūdžiai!

Kol lapai nekrenta ir dar šilta lauke, jungiu orkaitę...nors dažnai ją jungiu ir kepu kvapnų pyragą... obuolių! ir varškės! beveik sūrpyragis..o obuoliai kažkol skoniu primena net svarainius iš sirupo... Eh, matyt ta per didelė nostalgija svetimam krašte sėdint...


22 cm skersmens pyragui

Pagrindui:
adaptuota MyMansBelly

1 puodelis riešutų miltų (naudojau maltus iki pudros žemės riešutus)*
1 puodelis kokoso miltų (kavamale maltos kokoso drožlės iki labai smulkių dalelyčių)*
3-4 v.š. skysto medaus
3-4 v.š. tirpinto sviesto/kokosų kremo/kokosų sviesto
truputis cinamono pabarstyti iškepusį pagrindą

Įdarui:
2 dideli obuoliai ar 3 mažesni (naudojau rūgščius; angl. Bramley)
1 citrinos sultys
2 v.š. skysto medaus (medus lengvai ištirpsta citrinos sultyse)
truputis cinamono ir muskato

250 gramų varškės (naudojau naminį ožkos sūrį - konsistencija kaip varškės sūrio)**
3 kiaušiniai (naudojau kaimiškus lietuviškus!!!! yahoo!)
1/2 pakelio vanilinio cukraus arba 2 a.š. vanilės esencijos
1/2 puodelio cukraus arba medaus (arba pagal skonį)

saujelės smulkintų graikiškų riešutų (žinoma, tinka ir kitokie!)

* naudojau 3/4 puodelio riešutų miltų, 3/4 puodelio kokoso miltų ir 1/2 puodelio kviečių sėlenų; nerekomenduoju šiaip, nes birokas pagrindas tapo.
**  naudoti galima grūdėtą varškę (angl. cottage cheese), tada reikėtų varškę nuvarvinti per sietelį






1. Pagrindui skirtus produktus dedame į dubenį ir maišome tarsi patrindami produktus į indo dugną šaukštu, kad neliktų sviesto gumulėlių. Galiausiai visi produktai pasiskirstys, susimaišys vieni su kitais, ir taps biria mase.
2. Suberiame pagrindo masę ant kepimo popieriumi išklotos formos. Rankomis paskirstome biriąją masę per visą kepimo formos pagrindą spausdami rankomis. Stengiamės, kad pagrindas būtų visur vienodo storumo. Dedame į 170 laipsnių įkaitintą orkaitę kepti, kol pradės ruduoti krašteliai (apie 10-15 min.).
3. Obuolius supjaustome plonomis skiltelėmis (nelupau žievelės), užpilame skystu medumi ir citrinos sultimis, pabarstome cinamonu ir muskatu. Išmaišome atsargiai, nesulaužydami skiltelių, kad skiltelės pasidengtų citrinos sultimis bei medumi - taip obuoliai nepatamsės, kol ruošime pyrago įdarą. Iškepusį pyrago pagrindą ištraukiame iš orkaitės, kad truputį atvėstų.
4. Inde, kuriame maišėme pyrago pagrindui skirtus produktus, sudedame pasmulkintą varškės sūrį ar varškę, sukulame kiaušinius, įlašiname vanilės esencijos ar suberiame vanilinį cukrų, supilame medų ar beriame norimą kiekį cukraus. Viską sublenderiuojame iki vientisos masės.
5. Varškės masę pilame ant pravėsusio pyrago pagrindo ir šaukštu paskirstome tolygiai. Pradedant nuo išorinės kepimo formos pusės smaigstome obuolių skilteles (žievele į viršų) spirale ar norimomis gėlyčių, drugelių, žvėrelių formomis :) Jei lieka obuolių skiltelių, suvalgykit, o porą šaukštų skysčio nuo obuolių apipilkite pyrago viršų.
6. Kepame pyragą 170 laipsnių temperatūroje apie 45-60 minučių. Jei obuoliai pradeda skrusti, sumažiname temperatūrą, pridengiame kepimo folija ar popieriumi pyrago viršų. Kepimui įpusėjus, apibarstome pyragą smulkintais graikiškais riešutais (ar kitokiais). Svarbiausia, kad pajudinus pyragą, jis nebūtų skystas, bet to, manau, po tiek laiko kepimo nebus. Išjungiame orkaitę, praveriame orkaitės dureles ir leidžiame atvėsti.
7. Skanaujam arba pasistatom gerai matomoje vietoje ir žiūrim ;)





P.S. kaip dažnai su pyragais būna - kuo brandesnis (t.y. anksčiau keptas), tuo skanesnis .. Šiam ne išimtis. Bet neužlaikykite per ilgai, mat įdare esanti varškė nėra linkusį būti brandinama... ;) 


2012-09-07

Varškės ir daržovių kepsniukai

Pasakiški. Poros kąsnių. Poros ingredientų. Pirštus nusikąs daržovių, varškės ar varškės sūrio (ožkos sūrio), paprastų receptų mėgėjai. Šių ingredientų, manau, yra daugelio šaldytuve, tad negaištu ir pasidalinu puikiais sveikais pietų ar vakarienės kepsneliais, o atšalusius galima valgyti vietoj užkandžių. Nerealiai myliu tokius sveikus sočius užkandžius, kurie gimsta fantazijose: pasižiūri į kopūstą, į sūrį - ir viskas aišku, ką kepsim :)




17-ai kepsnelių (porcija 4-6 vnt. arba visi 17... :))

150-200 gramų varškės sūrio (tiks ir ožkos sūris)
1 puodelis (235 ml) smulkinto kopūsto
1 puodelis smulkintų morkų
3 kiaušiniai
3-5 v.š. kviečių sėlenų ar miltų (sėlenys geriau... )
1/4 smulkinto ar malto svogūno
smulkinto česnako skiltelė arba 1 a.š. česnako miltelių
prieskoniai: kario milteliai, džiovinti krapai, paprika, pipirai, druska, petražolės, provanso žolelės




Kiaušinius su sūriu sumalam virtuviniu kombainu ar tiesiog paprasčiausiu blenderiu. Sudedam smulkintas/maltas daržoves, suberiam prieskonius.
Pasiruošiam keksiukų formeles (tokiems keksiukams tikrai rekomenduoju turėti silikonines formeles- patogu, paprasta, kepsniukai neištiš, nepasklis kepimo skardoje...). Sudedam tešlą, kurį pas mane buvo tiršta, sukrečiam masę į formeles. Pripildytas formeles dedame į 180 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame apie 20-30 min, kol gražiai apskrunda.

Valgom iš karto, likusius... slepiam nuo savęs.. ;) 


P.S. šalia puikiai tiko šviežiai tarkuotos morkos su prinokusiu avokadu vietoj padažo.. ir šiek tiek druskytės... mmm ... 

MMM momentų!

2012-09-06

Saldžiosios bulvės ir morkų pudingas

Labai rudeniškas, karotinu prisotintas receptas. Jaukiems vakarams, kai noris naujo kažko, prie prieskoninės arbatos.

Ryte ėjau į parduotuvę..o taip niūkana.. pilka.. na, taip taip Škotija visa pilka..spalvos kitokios nėra gatvėse, apart dar žalių lapų, bet tas šiurpulingas pagaugais nueinantis šaltukas.. nesvarbu, kad dienos įšyla daugiau nei vasaros mėnesiais, nesvarbu, kad saulėčiau nei liepą ar rugpjūtį, bet rytais ir vakarais norisi pirštinių ir vilnonių kojinių, ir žvakę užsidegti vakare visai nebekvaila, ir nostalgiją į svečius pasikviesti visai dera...

Greitai pasigaminam šio pudingo-apkepo (žodį pudingas visi skirtingai supranta, įvairiose šalyse skirtingi dalykai vadinami pudingu, o kaip iš tiesų velniai težino..), užsipilam gal netgi čiobrelių arbatos, o gal ir kmynų su vyšnių uogiene ir skanaujam...



3-4 porcijoms: 

2 puodeliai saldžiosios bulvės piure (lietuviškai batatais dar vadina, pirkti būna didž.prekybos centruose))
1 puodelis virtų morkų piure
3 kiaušiniai ir plius 1 kiaušinio trynys
2 v.š. tirpinto sviesto (ne margarino!), kokosų kremo, ar netgi riešutų sviesto (naudojau kokosų kremą.. pirmą kartą... galvojau suvalgysiu be recepto..skanus daiktas.. naudosiu vietoj įprasto sviesto)
1/2 a.š. cinamono
1/2 a.š. meduolinių prieskonių (arba po truputį maltų gvazdikėlių, muskato riešuto, imbiero)
2-4 v.š. tirpinto medaus



Mano visi gaminiai ar kepiniai apsieina beveik su vienu bliūdu. Taukšt paukšt šlept tept ir viskas viename bliūūūde. Dažniausiai. Neapsisunkinu. 
Morkas ir bulves išverdam, atvėsinam šaltu vandeniu ar natūraliai, jei laiko turim. Nulupam ir sublenderiuojam/sumalam. Sudedam visus ingredientus į piure ir gerai išmaišom. Visa masė gaunasi poskystė, taip ir turi būti. 


Ėmiau tris molinius indelius (skersmuo apie 10-12 cm) ir dėjau po šaukštelį pudingo masės į kiekvieną, kol tešlą baigėsi. Orkaitę įjungiam ir nustatom 180 laipsnių temperatūrą. Dedame indelius su pudingu ir kepame apie 40-50 minučių arba, kol pajudinus indelius, masė nedrebės. Jei paviršius pradėtų skrusti, tada primažinkite orkaitės kaitrą ir kepkite toliau.
Valgykite iš karto, arba atvėsinkite. Atvėsinus, skaniai susiguli visas pudingas ir lengviau kabinamas šaukšteliu, smeigiamas šakute. Malonaus skonio desertas ar netgi lengva vakarienė ;)




Rudeniškos spalvos, ir jaukūs skoniai bei kvapai teįsiprašo į svečius jūsų virtuvėn ;) 


Su linkėjimais,
Indrė





2012-09-03

Migdolų-datulių karamelė

..Krinta lapas uosio, krinta lapas klevo dėdė rudenėlis žemėn atkeliavo..

Tikrai po truputį atšlepsi spalvočiausias metų sezonas... Laimė, kad kol kas jis eina beveik basomis, nešąlančiomis kojomis per šiltą orą, nereikia guminių batų, skėtis lyg tik tarp kitko rankinėje pūpso.. Dėdė rudenėlis asocijuojas su darželio laikais, kai ruošdavom grupėse sodo ir daržo gėrybių darbelius, įvairius baibokus, dėdavom į parodėles.. Nuostabus juk rudens sezonas, kada neskaičiuodami valgom obuolius, skinam moliūgus ir cukinijas bei sukam galvas, ką daryti (juk buvo tik du sodinukai!)... Tuo pačiu juokaudami jau tarstelim 'Galim pradėti laukti šv. Kalėdų..' ir lyg patys susigūžiam nuo tokių žodžių mat vis dar ant rankų užuodžiam imbierinių sausainių ir silkių kvapą.. jos ką tik buvo... ruduo juk ką tik buvo... vėl atėjo...ką atėjo, parbėgo!
Tad išnaudot tereikia ir pavergti savo pusėn...  Išnaudokim šį sykį obuolius, prie jų pasiruošdami sveiką skanų užtepą - riešutų ir datulių karamelę... Labai panašu į anksčiau gamintą datulių pastą, bet šiek tiek subtilesnio riešutiškesnio skonio bei su daugiau vitaminų ir mikroelementų ... :)



Reikės:
idėja iš IRRI

1/2 puodelio migdolų be odelių sviesto

1/2 puodelio mirkytų datulių
1/4 puodelio graikinių riešutų arba graikinių riešutų sviesto (nebūtinai)
1/4-1/2 puodelio skysto medaus





Migdolų sviestą galima pasidaryti namie arba, jei yra galimybė įsigyti jau paruoštą. Namie gaminamas ji labai paprastai: pamirkom migdolus, kad lengvai galėtume nulupti odeles. Tą patį siūlau daryti ir su graikiškais riešutais (jei naudosite). Datules taip pat merkiam į vandenį porai valandų. Ištirpinam medų garų vonelėje arba naudojam šviežią skystą. Visus ingredientus dedame į virtuvinį kombainą, arba po 'blenderio' ašmenimis, ir malame iki vientisos masės. Visas kremas tampa pakankamai lipnus, tad karts nuo karto teks šaukšteliu atkrapštyti nuo indo, kuriame malate, kraštų ir vėl pamalti.




P.S. Riešutų-datulių karamelė labai skanu su obuoliais. Manau tiktų visokie sultingi rūgštesni vaisiai, bet... aš obuolinė :) O vieną kabinti šaukšteliu/pirštu ir ne nuodėmė.. 
Karamelę galima naudoti įvairiems sausainukams, pertepimams, valgyti su avižiniais blynais, aptepti lietinius blynelius etc. 
Laikyti reikėtų šaldytuve tol, kol suvartosit... Ištraukus iš šaldytuvo, reikėtų palaikyti kambario temperatūroje, leidžiant saldėsiui suminkštėti... 




Enjoy and have fun!