2012-10-31

Foodie Penpals Spalis

Spalio mėnuo į pabaigą, Foodie Penpals siuntinukas beveik ir suvalgytas, kai kas dar nesunaudota, bet bus panaudota.. Taip, spalio pabaigoje vėl gavau Foodie Penpal siuntinuką. Foodie Penpals - tai smagus apsikeitimas dovanomis kiekvieną mėnesį. O keitiesi vis su kitu žmogumi iš plačiosios Europos, kurį pagal tam tikrą savo sistemą paskirsto Carol iš Rock Salt tinklaraščio. Kai gauni siuntinuką, padėkoji savo mėnesio draugui, paruoši įrašą ir toliau lauki. Labai smagu nekantriai laukti siuntinuko! 
Man papuola vis ruošti siuntinukus vietiniams Foodie iš Britanijos ir taip pat mane nustebinti mėgina britės. Bus matyt, kaip viskas vyks toliau ir į kokias šalis siųsiu ir iš kokių šalių gausiu gėrybių. Žavu!


Spalį man siuntinuką ruošė Joan (iš Škotijos!). Rašinėjomės laiškais vis, klausinėjo ji manęs, ką mėgstu, ko ne ir ar turiu pageidavimų kokių... Pasakiau elementariai, kad vengiu apdoroto maisto gaminių... Lengva pasakyt, o pasirodo ne taip lengva padaryt. Žmogui, kuris valgo viską, pasirodė tikras iššūkis. Bet... Joan susidorojo su tuom labai puikiai - naršė internetą, domėjosi sveikomis įvairių poduktų alternatyvomis, nežinodama, ar tai gerai ar ne, rašė man laiškus ir klausinėjo.. o aš raudonavau, kad taip apkroviau žmogų ir negalėjau parašyt tiesiog kokį nors pageidavimą. Joan - superinė- ji sakė išbandė naujus receptus, naujus ingredientus, ir pati neatsistebėjo, kaip skanu namie kepti speltos sausainiai su nerafinuotu cukrumi, kaip skanu duona su moliūgų sėklomis ir aguonomis! Voila! Aš likau nuoširdžiai sužavėta ir linkiu visiems Foodie gauti Joan į mėnesio draugus! :)
Taigi ko man priruošė J. Namie atidarant dėžutę suguža dvi vyriškos sielos stebėt viso proceso ir vis viliasi siuntiny rasti alaus ir čipsų (aš rimtai, nejuokauju), bet laimė (!) dėžutėje radau:
- naminės speltos duonos su moliūgų sėklom ir aguonom. Joan pergyveno, kad duona kieta, siūlė valgyti ją su sriuba. Aš kelias dienas neprisiruošiau valgyti duonos, nes man jos nereikėjo racione tom dienom, bet kai paragavau.. nom nom nom buvo! labai skanu! Pati privengiu greitų duonų su mielėm, bet retsykiais toks treat neišvers iš kojų :) Plius įdėtas visas receptas su instrukcijomis. Su razinom reikės išsikepti kada tokią duonelę.
- trijų rūšių sausainių: su cinamonu, su šokolado gabaliukais ir migdolų miltų macaroons su kokosu, kurie išnyko greitai kaip rūkas - toookiieeee na sultingi.. labai labai skanūs. Nesu pati tokių dar kepus, nes vis kitoius variantus mėgindavau, bet šį jau ruošiuos vėl kept.
- džiovintų bananų (vaikystės prisiminimai! ir neseniai buvau pasvajojus apie tokius bananus, tik nežinojau, kur gauti jų), kurių Joan įdėjo vien dėl Fun, nes pati nežinojo, kas su jais daroma ir sakė žiūrės, ką aš su jais veiksiu. o ir veikiu, pasiimu ir valgau, nes bais skanu :)
- žieminiai nerealiausi prieskoniai- cinamono lazdelės (o didumas vienos lazdelės tai kokia 20 cm... nesu mačius net tokių :)) ir muskato riešutų, o aš nemaltų riešutų nesu turėjus. Aprūpinta Kalėdoms :)
- maltų migdolų pakelis - oi kepsim kepsim su jais...

Reziumė: Joan - dabar dar puikesnė šeimininkė patapo, atrado įdomių dalykų, kuriuos išbandė, o aš išragavau. Tiesiog abipusė nauda ir ačiū Joan dar kartą! Aš apsipatenkinus siuntiniu, žodžiu :)


In English


The end of October. Foodie Penpal parcel arrived, it was packed and almost eaten with some stuff left unused for future baking and cooking challenges. Foodie Penpals is a fun exchange of gifts each month. Barter happens between two people who are allocated by Carol - an owner of Rock Salt blog. It is simple: you prepare the parcel of goodies and you sent to your monthy friend, then you get your parcel from another person. Everything has to be written about in your blog because you need just say good words and thank everybody for participating. That is it! So fun and such a surprise to get a gift box or soft envelope with interesting food related goodies!
I had participated two times and both times I prepared my parcel to send to the UK residents and also I got my parcels from Glasgow :)) Lucky me :) We will see what next FP will bring. Excited!



I got my parcel from Joan (from Scotland!). We were emailing to each other several times about things we like, we do not like, we eat or not. I told her that I try to avoid processed food products... Easy to say, hard to do it seems as I thought omg I did a problem to Joan. But ... Joan managed very well to take this advantage and I was excited to read that she was looking for new recipes with new healthy ingredients. She is superb girl. She amazed me saying how she was excited that she loved new things in baking, new recipes and healthy sweet treats as spelt bisquits, homemade bread. Isn't that exciting! I was left impressed and sincerely wish you to be next Foodie friend :)
So what was in my gift box. I need to mention that when I am in a process of opening the boxes I always have two men around me with expectations that I will find beer and potato chips in the parcel. Oh men... but fortunately (!) in a box I find the things I love:
- Homemade spelled bread with pumpkin and poppy seeds. Joan, the bread is delicious without soup! It was hard but very tasty and not difficult to eat! I like such texture of breads.  Nom nom nom. I usually avoid bread with yeast but sometimes such a treat is really good and especially homemade. Joan put a recipe of bread for me as well and with all instructions. Cool, so next time maybe rasins into the bread? Why not, yea? :)
- Three types of biscuits with cinnamon, chocolate chips and almond flour coconut macaroons, which disappeared quickly as the fog - juiiccyyy.. very very tasty. Now it is my turn to bake them.
- Sun dried bananas (childhood memories! In fact I was thinking some time ago about such bananas but did not know where to get them here.. so Joan have read my mind) Joan put bananas in the parcel just for fun as she even did not know how to eat those bananas. Yes, Joan, you just need to take it and eat. Really good :)
- Winter spices-cinnamon sticks (one stick is almost 20 cm long. I have never saw gigantic cinamon stick and now I own them :) and  whole nutmeg - never had whole nutmegs so now stocked for Christmas baking :)
- Ground almonds pack - oh baking baking baking is waiting for me :)

To sum up: Joan is now even more better baker as she discovered new tastes, ingredients, methods to bake and I tried them. It was delicious! Approved! Recommended! So it was good experience and benefits for me and for Joan in October :) Thanks Joan again!

Moliūginiai sausainiai su šokolado gabaliukais



Pažiūrėjau į moliūgą virtą - reik kažką greit padaryt. Suvalgyt taip neskanu... sublenderiavau, pridėjau priedų, ką turėjau, jokių kiaušinių... ir iškepė elementariausi kvepiantys giliu rudeniu bei šventėmis sausainiai. Minkšti, tokie sultingi, nesausi.. valgai ir žiūri, kad pasibaigė... Kepsiu dar, o dabar dalinuosi, kaip kepiau :)



Sausainiams reikės: 

1/2 puodelio moliūgo piure (turėjau virto moliūgo gabaliukų, tad sublenderiavau į piure)
1/2 puodelio avižų dribsnių/arba tarkim speltos miltų/speltos dribsnių
1 1/3 puodelio maltų riešutų miltų (arba dalis riešutų maltų, dalis smulkintų riešutų, dalis dribsnių, dalis miltų- varijuoti galima įvairiai tiek, kad tešlą būtų kabinama šaukštu ir galima rankomis suvoliot pvz. kamuoliuką)
3-4 v.š. skysto medaus/arba nerafinuoto cukraus (saldumą reguliuokitės ragaudami- nebijokit, kiaušinių čia nėra, tad ragaukit)
3-4 a.š. kokoso kremo/tirpinto kokoso sviesto/tirpinto sviesto ar neutralaus skonio aliejaus
1 a.š. cinamono
1/2 a.š. džiovinto imbiero miltelių
1/2 a.š. muskato miltelių
1/2 a.š. meduolių prieskonių
dvi saujos šokolado drožlių ar juodo šokolado gabaliukų (beriant drožles į tešlą jas delnu laužykite)
1 a.š. kepimo miltelių (pamiršau įdėt... o kad net neprireikė..iškepė uh gražiai)
3 v.š. sėmenų (nebūtina, bet rekomenduotina :))



Viską inde sumaišome ir formuojame kamuoliukus. Dedame ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos, ir kepame 180 laipsnių orkaitėje apie 20-25 minutes.

Labai paprasta, bet Gardu!

2012-10-30

Avokadų desertas

Šiek tie kitoks nei pirmas variantas, bet toks pat žiemiškai šaltas, su citrinų rūgštele, pavasariškai žalias, ir smagiai pateiktas stiklinaitėsė, kurios apšarmoja ištrauktos iš šaldymo kameros,... Avokadų desertas...




Pagrindui: 
trintos datulės ir malti riešutai, pavyzdžiui, kaip raganos pirštelių receptas, arba avižiniai dribsniai bei keli džiovinti vaisiai (dėl saldumo)  (sunaudojau du raganos pirštelius 3 pagrindams; kitus 6 padariau iš 3 v.š. trintų datulių pastos ir 4-5 v.š. avižinių dribsnių maišytų su smulkintais džiov. vaisiais)

Avokadų sluoksniui:
du sunokę minkšti avokadai (jei eina tepti kaip sviestą - tinkami!)
2 v.š. anakardžių grietinės (arba pamirkykite anakardžius bent 4 val ir sumalkite su šlakeliu vandens)
2 v.š. kokoso kremo/kokoso aliejaus/kokoso sviesto/kakavos sviesto
1 žalioji citrina, nulupta
3-4 v.š. neutralaus skonio skysto medaus ar kitokio saldėsio


Pagrindo ingredientus sumaišykite iki lipnios masės. Imkite gabalėlį tešlos ir dėkite į keksiukinės ar stiklinės dugną, prispauskite. Tai bus pagrindas. Taip padarykite su visa pagrindo tešla.

Avokadų sluoksnio ingredientus tiesiog sumalkite blenderiu ar virtuviniu kombainu iki vientisos žalios tyrelės. Paragaukit, ar netrūksta saldumo. Pasaldinkite, jei trūksta. Šaukšteliu kabinkite tyrelę ir dėkite ant 'išklijuoto' pagrindo į formeles/stiklinaites. Išlyginkite paviršių, galite uždėti po citrinos griežinėlį, kurį patepkite medumi ar užberkite kelis kristalėlius nerafinuoto cukraus ar vanilinio cukraus. Dėkite viską į šaldymo kamerą kelioms valandoms. Išėmę iš kameros palaikykite šiek tiek kambario temperatūroje, kad galėtumėte šakute ar šaukšteliu valgyti, ar tiesiog lengviau išsiimtų iš formelės ir laikydami rankoje kąstumėte didelį kąsnį :)



P.S. gaivus desertas, užkandis... guilt-free, nes tai gerieji riebalai, kurių organizmui šalčiams artėjant reikia.. 
į avokado masę galite berti kakavos, manau netgi įmaišius sunokusį bananą būtų labai puiku.. berašydama tik pagalvojau apie bananą... ot tai kur anksčiau buvau... kakavinį variantą esu darius, nes greitom reikėjo sunaudoti avokadus.. kitą dieną pjausčiau peiliu ir valgiau kubelius..valgiau valgiau valgiau... skanu, tirpsta burnoje, aksominis toks švelnumas, nes avokadai suteikia tai..
neturint kokoso kremo/sviesto... berkite kokoso, jei mėgstate, su blenderiu ilgėliau pamalkite.. taip, jausis kokoso drožlės, bet argi jos trukdys, jei kokosas yra skanus dalykas? ;) 



P.S.S. labai šaunu sulaukti Jūsų laiškų su klausimais, ir smagu Jums padėti :) Ačiū ir už padėkas, ir smagu, kad skaniai pietavote, užkandžiavote, ar pasislėpę su niekuom nesidalinote.. ;) 
Pati daug skaitau ir tyrinėju įvairius šaltinius, metodikas, požiūrius, ir ieškau vis įvairių variantų, kaip išvengti kažkokių nemalonių pojūčių po tam tikrų maisto produktų, ar tiesiog išsiaiškinti, kokie tai maisto produktai , kurie kartais apkartina žarnyno veiklą, netgi lemia nuotaikų kaitas, pms, nekokybišką miegą... Taip taip skamba juokingai, bet deja maistas užima didelę dalį mūsų gyvenimuose, jis mūsų gyvybės variklis, tad šimtu procentu (na gal ne šimtu, nes nieko šimtu procentu garantuoto nėra..) maistas daro didžiulę įtaką sveikatai, emocinei ir psichinei būklei, ką bekalbėt apie fizinę... Judėt taip pat reikia, nes žmogus sutvertas judėt, bet čia kita tema.. Norėjau tik trumpai pateikti įvairių saldėsių variantų, kurie gal pravers tiems, kuriems kartais sunku rasti kažką, nes negali vartoti tai to, tai ano (aha ir dėl ko negali vartot!? ogi kad sveikatėlei kažkas negerai daros).. pasigilinkit plačiau, gal atrasit sau kažką tinkamo..  

Saldumą suteikia:
Medus - rinktis reikia tikrą, nerafinuotą ir neprivarytą cukraus.. kuo mažiau apdirbtas, tuo daugiau naudingų medžiagų jame bus, kaip ir apskritai visame kame.. Meduje, deja, didelis fruktozės ir gliukozės kiekis, bet kitaip nei įprastas cukrus, medus turi antioksidantų, vitaminų, mineralų, enzimų, propolio, bičių pienelio ir kt. priešuždegiminių medžiagų...
Datulių cukrus (angl. date sugar) - gaminamas džiovinant datules ir galiausiai sumalant iki pudros.
Nerafinuotas nendrių cukrus (angl. cane sugar) - Rapadura, Turbinado, Piloncillo, Sucanat - pavadinimai skirtingi skirtingose šalyse. Cukrų gamina apdirbant tam tikrų būdu cukranendres, pašalinant arba nepašalinant tam tikrą kiekį melasos (cukrus dėl to rudas). Toks cukrus turi geležies, kalio, magnio... Bet iš tiesų, didelius kiekius reiktų jo suvalgyti, kad susirinktum reikiamą kiekį mineralų ir vitaminų... Bet tai gera alternatyva vietoj balto cukraus, kuris yra išvalytas, rafinuotas, taigi su nuliu naudingumo... 
Melasa (angl. molasses) - tai šalutinis produktas, gaunamas apdirbant cukranendres, kad išgautų baltąjį cukrų. Melasoje gausu niacino, tiamino, magnio, vario, kalio... 
Klevų sirupas/klevų cukrus - kanadiečių džiaugsmas, bet šiaip vėlgi labai apdirbtas gaminys: kaitinant klevų sulą, išgarinamas vanduo, kol gaunamas sirupas...o paskui kristalizavęsis sirupas tampa cukrumi... Bet jame yra tam tikrų gerų vitaminų, mineralų etc... 
Kokosų/Palmių cukrus (angl. coconut/palm sugar) - išgaunamas iš tam tikrų rūšių medžių skystis, kuris apdirbamas kaitinant, kol gaunamas sirupas arba cukraus kristalai.
Stevia - augalėlis, iš kurio išspaudžia sultikes/ekstraktą ir basiai jis viską saldina... Europoje neseniai tik leistas naudoti.. Naudojamas visokiomis formomis: lašiukai, milteliai, kaip saldiklio tabletės.. Pavadinimais Truvia kiek esu mačius... Perkant miltelius, reiktų ieškoti tik žalių miltelių - jie mažiausiai apdirbti, t.y. bus labai susmulkinti Stevia augalo lapeliai.. 
Lucuma milteliai (angl. lucuma powder) - žemo glikeminio indekso natūralus saldiklis, mat gaminamas iš vaisiaus. Aka vienas ir super maistų (angl. superfoods).. Sako turi malonų klevų skonį..klevų nesu ragavus :) 
Ksilitolio kristalai (angl. xylitol) Pirkti būna maišeliuose. Nesu bandžius, nežinau, bet šiaip kas kad randamas augaluose, pavadinimas skamba kaip iš periodinės elementų lentelės
Kukurūzų sirupas (angl. high fructose corn syrup  HFCS) - bėgti kuo tolyn ir etiketėse tokį pamačius, iš vis pagalvoti, ką tas gaminys veikia jūsų rankose ;) Dar laimė, mūsuose šią nesąmonę ir PIGENĄ naudoja mažai, bet Amerikoje naudoja visur ir viskame... pigu, daug suvaryt gali, liaudis pripranta, ir vėl kaip zombiai nori cukraus... užburtas ratas apskritai apie cukrų kalbant.. o cukrus tai ne tik cukrus, tai apskritai apdoroti gaminiai, ypač iš miltų, kurie organizmui duoda tik staigius hormoninius šuolius, skatina alkti, apgauna smegenis, dehidratuoja, sekina organizmą.. 
Erytritolio kristalai (angl. erythritol) Pirkti ir būna.. 
Rudųjų ryžių sirupas (angl. brown rice syrup)
Sorgo sirupas (angl. sorghum syrup)
Agavos nektaras (angl. agave nectar) - tai vėlgi beveik gryna gliukozė, labai stipriai apdirbtas produktas... 
ir dar daug visokių išvestinių, perkaitintų, išvirtų, išgautų sirupų .. Amerika, žinoma, šitam reikale pirmauja... 

2012-10-28

Grikių traškučiai-krekeriai


Be didelių įžangų. Grikių mėgėjams ir ne tik. Trakšt. Kepam.



Ko reikės:
adaptuota pagal Glutenfreehappytummy

1/2 puodelio virtų grikių (šiaip grikių niekada neverdu, užpilu karštu vandeniu ir uždengiu,išbrinksta)
1 kiaušinio baltymas (trynys puikiai tinka plaukų kaukei ;))
1/4 puodelio maltų riešutų miltų arba 1/3 speltos* ar kt. pilno grūdo miltų 
truputis druskos
1 a.š. kmynų 

* naudojant speltos miltus, gali tekti įpilti kelis a.š. vandens


Visus ingredientus sumaišome iki lipnios masės kamuoliuko. Klojam ant stalviršio kepimo popierių, truputį pariebaluojam, dedam tešlą, klojam kitą lapą kepimo popieriaus ant viršaus ir kočėlu iškočiojam per visą plotą. Stengiamės nepalikti pačio vidurio storiausia dalimi. Jei reikia, paspaudinėkit vis rankom stumdami tešlą link kraštų.
Dedam į įkaitintą iki 190 laipsnių orkaitę ir kepam apie 30-40 minučių. Reikia pasaugoti, kad nepradėtų svilti- visų juk orkaitės skirtingos. Kai jau bus beveik iškepę, pastebėsite, kad viršutinis kepimo popieriaus sluoksnis atšokęs. Mėginkite nuimti, jei ties viduriu dar prilipęs, pakepkite ilgėliau.
Iškepusius galite nulupti nuo popieriaus iš karto, sulaužyti norimom formom.



P.S. gali atstoti traškučius, skanu kaip duoniukai su medumi, uogiene, avokadais, susilaužant ant pusrytinio jogurto, granolos, vaisių kokteilio... fantazijai ribų nėra.. 



Skaniai krimsti!

2012-10-27

Afrikietiškas vištienos troškinys

Labai paprastas, gardus, ir sotus troškinys su vištiena. Tiks bet kuri vištienos dalis. Nulupta oda, žinoma, kitaip labai labai nekas bus tiek troškinio tekstūroje, tiek skonyje, ir tiesiog šiaip...



 3-4 valgytojams reikės:
pagal: Simplyrecipes

1 kg kulšelių/kumpelių ar 2-3 vidutinės krūtinėlės, be odos
1 a.š. sviesto (naudojau Ghee-valytas sviestas...kvapas guldo ant žemės..)/kokoso aliejaus/ar kito kepimui tinkamo aliejaus
1 svogūnas, susmulkintas
1 česnakas, smulkintas
2 cm imbiero šaknies, smulkintos
sauja petražolių ar kalendros lapelių, šviežių ar šaldytų, džiovintos ir tiks iš bėdos
sauja kepintų riešutų (nebūtina)
1/2 puodelio riešutų sviesto (skrudintus riešutus sumalkite blenderiu iki tyrelės)(tiks bet kokie riešutai, sezamo sėklos, saulėgrąžos)
1 puodelis trintų pomidorų, tinka konservuoti, bet ne per rūgštūs, ar iš skardinės
5 kubeliais pjaustytos morkos/bulvės/saldžiosios bulvės (naudojau morkas)
1/2 puodelio sultinio
druska, pipirai, maltos kalendros

patiekimui: daug žalių salotų, ryžiai, bulvių piure/žiedinio kopūsto piure


1. Įkaitinkite šaukštelį jūsų naudojamo riebalo, suberkite smulkintą svogūną, česnaką bei imbiero šaknį. Pakepinkite, kol gražiai viskas apkeps.
2. Sudėkite vištieną, apkepkite, kol mėsytė pabaltuos.
3. Užpilkite sultiniu, supilkite pomidorus, riešutų sviestą ir/ar riešutus, pabarstykite pipirais, malta kalendra, uždenkite ir troškinkite ant vidutinės kaitros, kol vištiena pradės skirtis nuo kaulo/arba bus minkšta (jei naudojate krūtinėlę). Po 20 min troškinimo sudėkite kubeliais pjaustytas daržoves, ir troškinkite viską, kol daržovės bus beveik ižvirusios, bet dar traškios (naudodami bulves, troškinkite, kol bulvės bus visiškai išvirusios).
4. Pagardinkite druska, jei jums trūks. Tiekite iš karto, pabarstę šviežių/šaldytų žalumynų.


P.S. vištienos likučius kitą dieną galėsite panaudoti pusryčių/pietų/vakarienės omletui kepti, ar apkepui, ar gaivioms salotoms... 

Skaniai ir jaukiai :)



2012-10-25

Nekepti 'raganos' piršteliai

Brr tikrai.. ir pati nemėgstu kraupių dalykų, ką bekalbėti apie siaubo filmus.. taip pat tas beprotiškas pamišimas dėl Helloweeno šventės keistas man, nes mums tai neįprasta, komerciška... Bet vis gi kažkam tai tradicija, kažkas švenčia, šėlioja, išdykauja, pokštauja, kas kad vaiduokliškai.. Nežadėjau nieko baisuokliško daryti ale šios 'šventės' minėjimui, nors tokie raganos piršteliai sausainiai jau prieš kelis metus buvo pakraupinę, t.y. sudominę, dėl savotiško tikroviškumo.. o pamačius nekeptų pirštelių variantą, iš karto ir susukau tešlą blendery... darbo mažai, o efektas toks, kad namie vyrai nelabai jaukiai jautėsi, kai pasiūliau vaišintis.. ''nemaloniai jaučiuos valgydamas pirštus'' .. pasiūliau nagus išlupti iš pirštelių ir valgyti kaip įprastus sausainukus. Likau dar labiau pakraupinus liaudį :))



Jei per baisu, surutuliokit pirštelius arba suplokit į nedidelę formelę, dėkit šaldytuvan ir turėsit visiškai nebaisius užkandžius. Bet kokiam vakarėliui idėja visai smagi - mažai darbo... 



Piršteliams ar rutuliukams
pagal Forkandbeans

1/3 puodelio graikinių riešutų
1/3 puodelio anakardžių riešutų
1/3 puodelio migdolų riešutų
1 a.š. kakavos miltelių
3 a.š. sutrintų datulių
1 a.š. smulkintos imbiero šaknies (rekomenduoju! nesijaus, o bus sveika, ir duos cinkelį!)

migdolų riešutų, nagams



Migdolų riešutus pamerkite į vandenį, kad atmirktų odelė ir lengvai nusiluptų. Visus ingredientus suberkite į virtuvinį kombainą ar indą, kuriame malsite ir sumalkite, kol masė sulimpa. Dalį didesnių likusių dalelių teko atskirai pamalti, nes viskas greitai sulipo į masę. Rankomis formuokite ar pirštelius, ar rutuliukus, ar bokštelius... Jei formuojate pirštus, gale piršto uždėkite nuluptą migdolą ir įspauskite - bus nagas... Nagus galite nulakuoti raudona uogiene :)))



P.S.  galite naudoti vienos rūšies mėgiamus riešutus, tiesiog ką turite, ką mėgstate... įlašinkite šiek tiek vanilės dėl kvapo, imbierą tikrai rekomenduoju...  Dėkite į šaldytuvą ir tikėkitės, kad niekas svetimas į jį neįlįstų - įduos policijai dėl laikomų pirštų šaldytuve ;) 

Tiek to kraupinimosi prieš nakties miegą..įtariu pati sapnuosiu nesąmones dabar :) 

Skanaus!

2012-10-24

Moliūginiai sausainiai su popkornų miltais



Itin lengvi, bet kaip stebinantys! Ingredientas? Popkornų miltai! naudosiu naudosiu dar tikrai. Kaip anksčiau neužmačius tokio dalyko buvau (pati nesugalvočiau vis tiek...:)) Juk mėgstat popkornus, ir paskui sąžinė graužia, kad prisikirtot? Niekada jų nekepu riebaluose... kažkodėl puikiai jie man sproginėja, šokinėja ir iškepa sausoje keptuvėje po dangčiu. Visada! O skaniausia dalis lieka dugne- nevisisiškai išsiskleidę kukurūzai (et neįdomiai skamba..kukurūzas..pop conr juk! :))
Vaikystės nuotykis, kai pirmą kartą (tikriausiai prisižiūrėje Amerikietiškų filmų) pirkome, kepėme ir mama šlavė visą virtuvę...o strioko kiek apturėta, kai viskas šokinėjo iš keptuvės, o iki jos prieiti uždengti per popkornų krušą negali! Taip, kad dangtį denkit.
Be to, popkornai puikus ląstelienos šaltinis (o juk žinom, kad ląsteliena - tai tokios geros tetos, kurios nėra virškinamos, o jos tarsi šluoja organizmą, duoda sotumo jausmą..žinom? sužinojot, jei nežinojot), bet reikia nepamiršti gerti vandens po popkornų, kad ir kaip nesinorėtų, nes ryte gali būti ui nemalonu nuo organizmo dehidratacijos ir prasto nakties miego... (pastaru metu apie dehidrataciją ir vandens reikšmę daug informacijos papuolė,  oi kiek visi atpažintų save skaitydami tuos veikalus... o ir kaip vanduo svarbu galiausiai įsikirstume iki galo, ir gertume tyrą vandenėlį.... baigtųsi daugumą kankinantys visokie nemalonūs pojūčiai, ligos... bet...Lietuvoje dar maistas ir sveikata sunkiai vis siejama... kartojuos.. bet tai tiesa.. liūdna). Taigi, popikorniai, valgomi su saiku, nekepti riebaluose, ir neužpilti cukraus sirupu, yra sveikas užkandis, kurio labai daug ir nesuvalgysi..


Žodž, prisikepkit popkornų ir atsidėkit dalį jų - na, tokį silkinį ar majonezinį kibirėlį.. ir prasikepkit orkaitę įjungę šių smagių sausainių! Mane pačią nustebino...


Dviem tuzinam sausainių:
pagal Spabettie


1 puodelis (236 ml) maltų popkornų miltų (sumalti reikės daugiau nei puodelį pokornų..o malti blenderiu ar kavamale, ar virtuviniu kombainu)
1 puodelis nevisiškai išsprogusių pokornų
2/3 puodelio maltų kokoso drožlių (kavamale, virtuviniu kombainu, blenderiu; tikrai susimala.. )
apie 2/3 puodelio moliūgo piure (viriau moliūgą, kol suminkštėjo, ir nugaravo didelė dalis skysčio)
3 a.š. abrikosų džemo arba pamirkytų vandeny ir sumaltų iki tyrelės džiovintų abrikosų
1 a.š. smulkinto rozmarino (naudojau džiovintą rosmariną, sukapojau peiliu tuos spygliukus)
1 a.š. vanilės esencijos
truputis druskos



1. Visus sausus ingredientus, vanilę bei abrikosų džemą sumaišome dideliame dubenyje.
2. Tešla turi būti tiršta, kad galėtumėte suformuoti rutuliuką, tad dėdami moliūgo piurę ir maišydami tešlą, stebėkite, kokia tešla. Labai priklauso nuo moliūgo tipo ir piure ruošimo būdo, kokio skystumo tos piure būna (lietuviški moliūgai būna sultingi).
3. Kai tešla paruošta, formuokite graikiško riešuto dydžio rutuliukus, dėkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos.
4. Pašaukite kepti į 190 laipsnių temperatūros orkaitę 15-20-iai minučių. Jei pradėtų sausainukų viršus svilti, sumažinkite kaitrą.
5. Išjungę orkaitę, sausainius palikite joje iki kol pravės - pravėsę sutvirtėja.



P.S. išorėje traškūs, viduje minkšti. Abrikosų ir rozmarinų derinys pasiteisino vėl. Prie šiltos citrinų ar kitokios arbatos puikiai tiks.. Iš tiesų, vietoj rozmarino galima būtų dėti kitokį prieskonį- cinamoną, meduolių prieskonius..kodėl gi ne?
P.S. tinka vegetarams, ir veganams netgi.



Smagaus popikorninimosi :) 



Su linkėjimais, 
Indrė


2012-10-21

Bananų duona

Bananų duonelės yra absoliutus gėris - mažai dėti saldiklių/saldėsių, nes bananai viską pasaldina, nereikia riebalų, nes bananai viską padaro... o ir tokios duonelės puikus būdas išgelbėti prinokusius bananus, kuriems nenusimato greitas suvartojimas... 
Panašių esu kepusi: kokosinę (niammm labai!), prieskoninę (kaip tik prieskoninių skanumynų sezonu verta kepti!), bet šį kartą buvo be jokių papildomų priedų, pajusti tiesiog paprastą skonį.. ir tikrai.. pjauni eh gabaliukas per mažas, noriu dar...po antro vis tebenori, bet sustoji - saikas juk :)



                                                          Kekso formos kepaliukui reikės:



50 g avižų dribsnių (tiks ir 5-ių grūdų dribsniai; bet ne tie jau 'suvirškinti' greito paruošimo ale dribsniai)
1+2/3 puodelio virtų avinžirnių (ar iš skardinės)
3 gerai sunokę bananai
2-3 v.š. datulių pastos (paprasčiausiai trintos pamirkytos datulės) arba 3-5 a.š. skysto medaus
1/2 apelsino sulčių (naudojau tiesiog pusę nulupto apelsino)
4 kiaušiniai
2 a.š. kepimo miltelių
1 a.š. malto cinamono



Visus ingredientus, išskyrus avižinius dribsnius, sudėkite į didelį indą ir su blenderiu sumalkite iki vientisos tyrės. Suberkite avižinius dribsnius ir gerai išmaišykite. Vsio.
Kepimo skardą patepkite aliejumi (ar išklokite kepimo popieriumi), supilkite tešlą ir pašaukite kepti į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę 45-60 minučių. Ar iškepė, tikrinkite mediniu pagaliuku/degtuku - įkišus į storiausią duonelės vietą ir ištraukus, medinis įrankis turi būti sausas. Jei aplipęs šiek tiek tešla, pakepkite duonelę dar. Palikite atvėsti pradaroje orkaitėje.


P.S. Valgykite pertepę medumi ir pabarstę riešutais ar kokoso drožlėm... tepkite naminės uogienės ar riešutų/kokosų sviesto... 


P.S. Duonelė lengvai pjaustosi, netrupa, drėgna, saldi, bet ne per saldi, kas yra labai gerai... Manau labai tiktų ir būtų be galo skanu ją paskrudinti pusryčiams... vien tas kvapas skrudinimo.. mmm 
Nepasigesit jokių miltų, nes čia jų net nereikia...
Pasiūlyt galiu: į vidų dėti šokolado gabalėlių, graikiškų ar kt. riešutų, berti sėmenų ar saulėgražų branduolių.. aš norėjau kepti viršų pabarsčiusi graikiškais riešutais ir apliejusi medumi..atsiminiau, kai iškepė... nebeįgrūsi riešutų į plutelę juk :) 

2012-10-20

Riešutuoti obuoliai desertui


Greitai paruošiamas desertukas ar tiesiog sveikas užkandis. Iškepsit labai greitai, kol orkaitėj dar kažkas kepa...



1-2 porcijoms
pagal Daily Bites

1 didelis obuolys, neluptas, padalintas į 6-8 dalis
1 kiaušinis, lengvai paplaktas
2/3 puodelio sumaltų mėgiamų riešutų iki miltų (kavamale, blenderiu) ar kokoso drožlių
1/2 a.š. cinamono miltelių
1/2 a.š. meduolinių prieskonių, arba imbiero šaknies miltelių, gvazdikėlių, muskato miltelių

patiekimui: skysto ar plakto medaus/riešutų sviesto/anakardžių grietinės maišytos su medum ir kakavos milteliais/tirpinto kokoso sviesto/desertinio humuso/mėgstamo jogurto


Maltus riešutus sumaišykite su prieskoniais indelyje. Obuolių skilteles mirkykite į paplaktą kiaušinį ir merkite į maltus riešutus, apvoliokite iš visų pusių, kad apliptų. Dėkite ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi ar kepimo folija. Kepkite orkaitėje apie 15-20 minučių, kol gražiai paruduos, 180 laipsnių temperatūroje.

Skanaus šeštadienio!

2012-10-19

Pudingas 'Ryžių nėra'

Pas mane receptuose galit sutikti daug kam keistų kombinacijų ar daržovių panaudojimų ..pyraguose, keksiukuose. Jei dar nemėginot niekada, tai tik greičiau pamėginkit, dabar ypač, kai rūsiuose guli moliūgai, cukinijos, morkos, kopūstai... Iš tikro, kas domisi, gamina, mėgina, turi alergijų, netoleruoja tam tikro maisto ar tiesiog nekiša nenaudingo maisto į save, skaito užsienio spaudą, maisto tinklaraščius, daug žino apie įvairius patiekalus, mitybos principus ir tikrai prijaučia požiūriui, kad mityba lemia labai daug sveikatos...

Siūlau vieną atrastą prieš kelias dienas receptą gluten-free tinklarašty, ir labai magėjo išmėginti šį Paleo receptą. Ir patikėkit, dar kokių planų yr... keistai paprastų!.. Ir dabar nekikenkit iš ingredientų, surimtėkit, paskaitykit ir pasiruoškit.. Nepersaldinkit...



3-4 porcijoms (nedidelėms stiklinaitėms) reikės:

3 puodeliai tarkuoto arba virtuviniu kombainu sumalto iki 'ryžių' žiedinio kopūsto (jau matai apatinis žandikaulis atvipo, ania?)
2/3 puodelio kokoso drožlių*
2/3 skardinės kokoso pieno (galima pilti visą skardinę, bet dalį sunaudojau sriubai..)
1/2 a.š. cinamono
truputis muskato riešuto
2-3 a.š. medaus/keli lašiukai Stevia/ar rudojo nerafinuoto cukraus
1 a.š. kokoso aliejaus (tiktų ir kitoks neutralaus skonio aliejus)
truputis druskos ir vanilės esencijos lašų

* kokoso drožles galima pamalti kavamalėje iki kol gausit kokoso miltus. Reikėtų malti vėsias kokoso drožles, kitaip gausite kokoso sviestą.

Viskas prasideda taip:
1. Žiedinis kopūstas sutarkuojamas burokine tarka arba susmulkinamas virtuviniu padargu. Iki birių tokių ale ryžių (o tuos ryžius net vietoj tikrų ryžių galit ruošti, skanindami kaip tik išmanot! kepti picą, kepsniukus, hem netgi sūrio pyragą ir t.t. ... labai populiarus būdas valgyti taip 'ryžius' tik daug sveikiau ir naudingiau, ypač vengiant perdirbtų angliavandeniškų gaminių).
2. 1 a.š. kokoso aliejaus ištirpiname įkaitintoje keptuvėje, sumažinam viryklės kaitrą, suberiame smulkintą žiedinį kopūstą į keptuvę, uždengiame dangčiu ir leidžiame troškintis. Vis pamaišom, kad nesviltų, ir kepam tol, kol kopūstas taps toks beveik permatomas, ir paragavus jis bus pominkštis. Užtruks apie 15 minučių.
3. Kai kopūstas jau minkštas, beriame kokoso drožles, prieskonius, pilame kokoso pieną. Viską išmaišome, ir dar pakaitiname, kol pradės tirštėti.
4. Nukelkit nuo kaitros ir palikite truputį pastovėti. Jei per tirštas pudingas, galite pilti dar kokoso pieno, bet čia kaip kam pagal pomėgius.. Man tiek užteko pieno, ir buvo netgi skystoka. Kokoso drožlės bei miltai turi tendenciją sugerti skystį gerai, išbrinkti, žiedinis kopūstas taip pat turi tirštėjimo savybių (mėginot šio kopūsto trintą sriubą kada? sutirštėja nerealiai fainai!)  Valgyt pudingą galite tiek šiltą, tiek šaltą. Žodž, vakarienė ir pusryčiai buvo nom nom :)



p.s. jaučiu klausit, ar kopūstas jaučias? jaučias jo traškumas, bet kokosas, prieskoniai užliūliuoja tą kopūstiškumą, kurio ir taip nelabai lieka po kopūsto apkepimo... Išmėginkit, ir turėsit sveiką alternatyvą desertams :)
p.s. apie kokoso riebalus galėčiau pasakot ir pasakot, koks tai gėris, skanumas ir pan... gaila tik pas mus neauga kokospalmės tų rudųjų riešutų, o ką bekalbėt kada nors rankose pačiupinėt apie thai kokoso riešutus... 

Skanių kokosiškų kąsnių!



2012-10-18

Medus kitaip. Plaktas.

Artėjantis šaltasis metų sezonas nori nenori verčia šildytis kaip tik išmanom. Dažnai griebiamės karštų gėrimų, gardinam juos gomuriui maloniais priedais: naminėm uogienėm, medumi... O medus - nuo vaikystės žinoma gydomoji priemonė (pamenat karštą pieną su medum prieš miegą? siaubas... rimtai baisus dalykas..). Dabar medų dažnai tepam ant juodos duonos riekės, ar ant duoniukų-trapučių, pilam į salotas... Šiaip sako, kad nereiktų medum piktnaudžiauti, nes organizmas pripranta ir susirgus, į medų nebereaguos kaip į vaistą... o gal geriau užsiimam profilaktika ir nemėginam sirgti iš viso? 

O medus namuose dažnai būna 'dalykas, be kurio virtuvė neegzistuotų', o ypač lietuvio namuose... Medumi gardinu kepinius dažniausiai, nes cukraus nevartoju, arbatas ir karštus gėrimus taip pat geriu nesaldintus jau labai labai ilgai... Bet žiemą medui neatsispiriu kartais... Bet.. pas mus namie šalta labai... nereikia net šaldytuvo vėsiuoju laikotarpiu, stingsta viskas ir taip.. O medus dažnai būna vos ne laužomas, susikristalizavęs, žodžiu nekabinamas, netepamas... nepatogus naudoti čia ir dabar :) susikristalizavimasis ir medaus tirštumas nėra blogai, medų turiu lietuvišką iš tikro bitininko, berods grikių medus.. Jei būtų skystas ir netirštėjantis, tada kiltų klausimas, ar bitės nebuvo maitinamos 'Optima linija' cukrumi (ne reklama cukrui tikrai... žinau, kad nuo to cukraus bitės išmirė..).

Prieš labai ilgą laiką buvau radusi vieną šposą su medum, bet tada medaus neturėjau, ar turėjau labai mažai, tad taip ir liko nepašposauta.. Jums tikrai nieko daugiau nereikės, kaip tik indelio medaus. Tad pasakoju kaip padaryt įdomų dalyką, tepamą medų, kuris nesukietės, o atrodys kaip ... kondensuotas pienas... 



Jums reikės:
1 dalis kieto medaus, susikristalizavusio
1 dalis skysto medaus (ištirpdykit garų vonelėje susikristalizavusį medų; šiaip vėliau toks medus vėl sukietėja, jei nieko nedaroma su juo)

mikserio


Sudedame į plakimo indą kietą medų (viso luito nedėkite, tiesiog peiliu papjaustykite, kad ir koks lipnus darbas tai būtų..teks daug nulaižyt po to nuo rankų ir peilio, bet..) ir supilkite skystą medų (jei ištirpinote tik ką, tai leiskite truputį jam atvėsti). Junkite mikserį ir tvirtai laikydami indą pradėkite plakti viską (lėta mikserio eiga, jei galite reguliuoti plakimo stiprumą). Truks..apie 20 minučių, kol išvysite magiją kaip kad sakė originalus šaltinis. Medus pradės baltėti, darysis kreminės konsistencijos, tad tikrai stipriai laikykite indą.


Tokį plaktą medų (angl. whipped honey, spun honey, churned honey) pardavinėja parduotuvėse, kaip oba kažką tokio... juk pasidaryti galima pačiam... Laikykite kambaio temperatūroje. Patirštės, bet bus įmanoma pakabinti peiliu ir tepti ant duonos riekės, pabarstyti cinamonu ar dėti avokado... Medaus, avokado derinys yra kažkas tooookiooo.. :)  

Plakant, suyra kristalėliai, todėl medus tampa vientisas it kremas. Visa ta magija :)


Keistai paprasta, tiesa? ;) 
Saldinkit save ir nesirkit!

2012-10-16

Anakardžių grietinė - PASAKA!

Kai randu kažką įdomaus receptų lobyne plačiajame internete, sunku nusėdėti vietoj - noriu čia ir dabar. Noriu išmėginti, nekantrauju... Tokia jau aš dalykuose, kurie man įdomūs. O tų dalykų yra tik keli. Sielos atgaiva tiesiog... 
Ne iš tiesų nefilosofuosiu, tiesiog paprastai papasakosiu kaip pasigaminti grietinę. Taigi eikit pas bobutę ir nusipirkit tris litrus riebaus pieno... Juokauju. Nereik to. Reikia tik pasiprekinti per akcijas anakardžių riešutų ir jų nesutriaukšti žiūrint televizorių. Taip, aš ir nusiperku ir kaip sakant taupau geriems dalykams. Kartais turėdama nekasdienį produktą mėginu jį panaudoti kažkokiame dalyke, kurį noriu išmėginti, o ne šiaip sunaikinu dantimis... Taip ir su tais anakardžiais.. Jie laukia sūrpyragių, padažų, grietinių meto... Apie grietinę nebuvau pagalvojus, bet užtikau tokį nerealų tinklaraštį... kad sėdėjau kelias valandas ir rinkausi receptus, ką noriu daryti, ir receptus, kurie žinojau iš karto bus daromi ne kartą... Ypač patiko, kad siūlomos daugeliui prieinamos alternatyvos (vis mėginsiu ir Jums pasakosiu, juk paprasti produktai gali nustebinti keistai, tiesa? ;)) .. Aš ir kas dieną anakardžių ir labai norėdama neprilesiu.. Kita vertus, perdirbtų maisto gaminių kai nevartoju, išeina tas ant to... tik kad sveikatai daug geriau (ui paminėjau sveikatą.. Lietuvoje vis dar neįprasta mitybą sieti su sveikata... nesiplėsiu.. ir toliau lindėsiu užsienio tinklaraščiuose :)) Žodž, prie balto reikalo.. 



Geriems dviems puodeliams veganiškos grietinės reikia:
pagal Sarahfae

 - užmerkti 1 2/3 puodelio anakardžių riešutų (angl. cashew) (6-8 valandoms, ne ilgiau 12 val.). Kai riešutai išbrinks, jų bus apie du puodelius;

- 2 v.š. obuolių acto (naudojau malt vinegar... smirdantis toks kaip ir visi actai... galvojau sugadinsiu reikalą per tą actą... nė velnio!)
- 1/2 a.š. druskos
-1 1/4 puodelio vandens (puodelis 236 ml) (kokiu puodeliu/stikline matuosite riešutus, tuo puodeliu matuokite ir vandenį; ir visada taip darykite kepdami ar ruošdami kažką ir nekils bėdų ;))


Procesas:
- nupilkite nuo išbrinkusių riešutų vandenį.
- riešutus dėkite į virtuvinį kombainą ar silkės kibirėlį, kuriame galite blenderiuoti (blenderis tai toks dalykas);
- įpilkite acto į riešutus, suberkite druską
- riešutus malkite iki tyrelės konsistencijos, vis nuo indo kraštų nukrapštydami prilimpančią riešutų masę.
- kai tyrelė bus be didesnių riešutų gabalėlių, pilkite 1/4 (60 ml) puodelio vandens, vėl malkite. Po kiek laiko vėl pilkite 1/4 puodelio vandens ir vėl malkite. Taigi per 5 kartus supilsite vandenį į riešutų masę. Maldami pastebėsite, kad masė vis balsta, supylus visą vandenį dar pablenderiuokite/pamalkite...
- galiausiai baltą gražią masę supilkite į indą/stiklainėlį, sandariai uždenkite ir dėkite į šaldytuvą. Viskas. Po kelių valandų/rytoj visa tyrė bus susifermentavusi, sutirštėjusi.
- na skonis nėra kaip pieniškos grietinės, bet o kam tai rūpi... Ši grietinė nereali bus paruošti sveikiems salotų užpilams, mirkyti daržoves ir valgyti, tepti ant duoniukų visaip pagardinus, ruošti ledus... ;)



P.S. padažiukų variantai: 
- trintas česnakas, svogūnas, žali krapai, petražolės, garstyčios, ir ši grietinė.. viską pagardinus druska, pipirais; 
- pomidoras, citrinos sultys, keli baziliko lapeliai, viska sublenderiuoti kartu su norimu kiekiu grietinės... pagardinti druska, pipirais... 
- saldus variantas: kakava, medus, šios grietinės keli šaukštai, cinamonas.. mirkom vaisius ir bijom, kad baigsis... :)  
- padažiukus darant tinka dėti truputį datulių pastos, kuri mano šaldytuve nuolat dabar bus - vienas ingredientas, ir puikiai keičiantis cukrų kepiniuose, suteikiantis minkštumo, lengvai pagaminamas, sumaišius su riešutais ar riešutų sviestu, puikus užtepas ant duoniukų, skrudintos duonos, su vaisiais, ar padaryti greitą Brownie (labaiii jis skanus) 
- ši grietinė šaldytuve gali išgyventi iki 3 savaičių.. Rekomenduoju laikyti ne ilgiau savaitės. Taip sako, kad tris savaites, bet nepatariu delsti ir gadinti/negadinti gero daikto. Po dviejų dienų pas mane ji kaip raugas panaši pasidarė, sutirštėjo, subrendo, dar labiau fermentavosi... Nelaikysiu tikrai trijų savaičių,o naudosiu pagal paskirtį :) 
- o jei norite veganiško paprasto majonezo, pilkite daugiau vandens, t.y. praskystinkite..o gardinkite majonezą kaip išmanote: idėjų semkitės parduotuvės lentynose, kur stovi majonezų indeliai.. paskaitykit žinomus ingredientus, juos ir dėkit, o kai prasidės nebeištariami ingredientai, geriau pagalvokit, kam man tai... 


Skanaus!

2012-10-14

Moliūginis pyragas


Rašau receptą ir bėgu į parduotuvę dar parsitempti du moliūgus. Didelius. Juk jie pastovėti gali, o ne tiek ir daug išeina iš vieno milžino. Pliurkšt ir piure stiklainiukas. O iš tikro, moliūgas tai nereali gėrybė, neveltui populiari tinklaraščiuose ir tarsi jauti lengvą pamišimą. Žavus toks išprotėjimas, nes kutena skonių receptorius, norisi kartais čiaudėti nuo prieskonių gausos (kaip gi, juk net specialūs prieskonių rinkinukai moliūgų pyragams yra!) ir jauti artėjančias žiemos šventes. Moliūgai - rudens gėrybės, bet jų gardinimas meduoliniais prieskoniais vis tik nukelia mėnesiu į priekį link šv. Kalėdų.. gal kad mūsuose moliūgų kepiniai ir pyragai nėra tradiciški.. ir kodėl nemokam mes labiau džiaugtis sodo ir daržo gėrybėmis, žemės dovanomis... ir žiū, atvežtiniai vaisiai ir daržovės skina laurus... Negerai negerai, susiimam ir traukiam moliūgą iš rūsio..




23 cm skersmens pyragui:
Pagrindui: 
1/2 puodelio avižų dribsnių
1 puodelis riešutų miltų (puodelis 236 ml)
3 v.š. kokoso kremo/sviesto ar aliejaus (tiktų ir įprastas aliejus, ar nesūdytas sviestas)
truputis druskos
2 v.š. skysto medaus

Įdarui:
1 puodelis moliūgo piure (virtas moliūgas, sutrintas iki košelės, nusunktas vanduo)
1/2 puodelio pieno (augalinio ar gyvūninio)
3 v.š. medaus
4 kiaušiniai
prieskoniai: 1 a.š. malto cinamono, 1/2 a.š. malto muskato, 1/4 a.š. prieskonių meduoliams (arba truputėlis maltų gvazdikėlių)


Papuošimui: 
3v.š. medaus, 3 v.š. moliūgo sėklų, 1 a.š. meduolių prieskonių


1. Į dubenį suberiam avižų dribsnius, riešutų miltus, druską, supilam medų ir naudojamą riebalų šaltinį. Išmaišom šaukštu, o po to darbuojamės rankomis: gniaužom ingredientus, kol viskas sulimpa į vientisą tešlos rutuliuką.
2. Apvalią ar kitokią kepimo formą išklojame kepimo popieriumi. Dedame pagrindo tešlą ir rankomis lipdome prie pagrindo. Tikrai turi užtekti 23 cm skersmens kepimo formai, tad spaudinėjame tol, kol pagrindas padengiamas visiškai tešla.
3. Pajungiame orkaitę ir nustatome 180 laipsnių temperatūrą. Dedame pyrago pagrindą kepti maždaug 15-ai minučių, arba kol gražiai paruduos.
4. Kol kepa pyrago pagrindas ruošiame įdaro masę. Į puodą supilame pieną, suberiame prieskonius. Pieną pakaitiname iki pirmų burbuliukų, sudedame medų ir leidžiame jam ištirpti. Truputį pieną atvėsiname.
5. Sukrečiame moliūgo piure į dubenį, supilame pravėsusį pieną. Išmaišome.
6. Kiaušinius išplakame mikseriu ir supilame į moliūgo ir pieno mišinį. Išmaišome. Tešla tikrai gavosi gąsdinančiai skysta (todėl recepte pamažinau pieno kiekį, mat mano moliūgo piure buvo skysta).
7. Įdaro masę pilame ant iškepusio pagrindo ir vėl pašaunem į orkaitę 180 laipsnių kepti apie 40-50 min. Jei pyrago paviršius pradėtų trūkinėti, ir tamsiai ruduoti, temperatūrą sumažinkite iki 160-170 laipsnių temperatūros ir pridenkite kepimo folijos lakštu.
8. Iškepusį pyragą palikite vėsti, i pradarytoje orkaitėje.
9. Keptuvėje ar puode ištirpinkite medų, suberkite moliūgo sėklas bei prieskonius. Viską išmaišykite, kad sėklos pasidengtų prieskoniais. Viską užpilkite ant pyrago ir paskleiskite tolygiai.
10. Pyragą atvėsinkite ir dėkite į šaldytuvą kelioms valandoms ar iki kitos dienos.
11. Kitą diena skanaukit. 



P.S. kreminio tipo (angl. custard) pyragai skanūs visisškai atvėsę, susistovėję, pabrendę.. Tad tikrai rekomenduoju neskubėti valgyti. Pyragas turi sutvirtėti, mat ką tik iškeptas jis gali būti labiau košė nei pjaunamas gabalėliais..  
Pyragas ypač lengvas, neapsunkinantis, ne per saldus, kas man labai gerai... Prieskonius ir saldumą reguliuokitės pagal savo pomėgius.. Ant viršaus galite užpilti rudajame cukruje apkeptas moliūgo sėklas, ir visą pyragą pakišti trumpam po griliu, kad jis pasidengtų traškia cukringa plutele bei apskrustų moliūgo sėklos.. 



Jaukių kvapnių vakarų, pažaiskit parke besimėtydami lapais, paspardykit lapus gatvėje, kai nelyja, o kai lyja dalinkitės skėčiu su praeiviu, neturinčiu kuom prisidengti nuo lietaus! Gal jis jus pavaišins moliūginiu pyragu atsidėkodamas? ;)